Budowanie floty samochodowej jest bardzo często priorytetem w rozwijających się firmach. Auta służbowe nierzadko stanowią główne narzędzie pracy. Zdarza się, że początkujący biznes nie jest jeszcze na tyle dochodowy, aby mógł generować zyski wystarczające na tego rodzaju inwestycje albo oszczędności przeznaczane są na inne cele prowadzonej firmy. Z pomocą przychodzi leasing samochodowy dla nowych firm, który pozwala rozwinąć flotę pojazdów mechanicznych. Dowiedz się, na jakich warunkach jest udzielany i które firmy mogą z tej opcji korzystać.
Nowe firmy najczęściej nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby otrzymać finansowe wsparcie ze strony banku. Nie mają też oszczędności, które pozwoliłyby na inwestycję w samochody służbowe. Wyjściem z sytuacji jest leasing, który udzielany jest przy minimum formalności, szybko i na atrakcyjnych warunkach. Co więcej, leasing pozwala znacząco zmniejszyć koszty prowadzonej działalności. Poznaj szczegóły i rozwijaj swój biznes, korzystając z dostępnych możliwości.
Najlepsza opcja na finansowanie służbowego samochodu
Firmy, które chcą budować flotę aut, mogą korzystać z kredytów bankowych oraz leasingu. Wybór konkretnej oferty zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, natomiast trzeba wskazać, że zarówno banki, jak i firmy leasingowe stawiają swoim klientom twarde warunki w zakresie współpracy. Dobór konkretnego produktu musi być podyktowany specyficznymi wymaganiami firmy, ale pod uwagę trzeba też brać opcje współpracy, które są danej działalności gospodarczej dostępne.
Bez względu na wybór opcji finansowania floty samochodowej dla nowej firmy, jej właściciel powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję. Musi dokonać kalkulacji finansowych, ocenić możliwości spłaty, wybrać auto, które sprawdzi się do realizacji służbowych zadań, a przede wszystkim ma mieć pewność, że zewnętrzne wsparcie finansowe jest jedyną możliwością, dzięki której auto zasili zespół narzędzi pracy.
Bankowy kredyt samochodowy
Kredy na samochód jest zobowiązaniem celowym, udzielanym przez instytucje bankowe. Trzeba przyznać, że oferowany jest na preferencyjnych warunkach, niestety nie wszystkie firmy mogą z niego skorzystać. Każdy bank dokładnie weryfikuje zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta, a decyzja pozytywna wydawana jest tylko tym w pełni wiarygodnym i wypłacalnym. W przypadku firm, które na zawodowym rynku stawiają dopiero pierwsze kroki, zachodzi ryzyko niewystarczającej zdolności kredytowej. Nowe firmy mogą generować zbyt niskie dochody, a przede wszystkim nie mają historii kredytowej. Instytucja bankowa może nie chcieć podjąć ryzyka, jeśli biznes nie korzystał wcześniej z finansowego wsparcia i nie ma informacji w zakresie regularności spłaty należności.
Oczywiście, na rynku usług finansowych dostępne są oferty dla nowych firm, w ich przypadku zdolność kredytowa wyliczana jest na zasadzie prognoz czy biznes planu. Banki mogą żądać również dodatkowego zabezpieczenia kredytu samochodowego.
Do zalet tego rodzaju zobowiązania na pewno można zaliczyć to, że kredyt samochodowy pozwala nabyć auto na własność, a firma może nim dowolnie dysponować. Co więcej, samochód może pochodzić z rynku wtórnego albo pierwotnego, z komisu, salonu, ale również od prywatnego właściciela.
Część rat kredytowych można wrzucać w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, bank oferuje również dodatkowe bonusy, w tym rabaty u swoich stałych partnerów biznesowych. Pamiętaj jednak, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową, więc oferty kredytów samochodowych znacznie się od siebie różnią.
Leasing samochodowy
Firmy, które przez brak zdolności kredytowej nie mogą nawiązać współpracy z bankiem w ramach kredytu samochodowego, mogą skorzystać z oferty firmy leasingowej. W jej przypadku weryfikacja klienta odbywa się na znacznie bardziej liberalnych zasadach, bardzo często potrzebne są jedynie podstawowe dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, że leasingowane auto nie jest własnością firmy, jest jedynie użyczany, firma może go ewentualnie wykupić po spłacie ostatniej raty. Niewątpliwym walorem leasingu aut jest natomiast to, że firma może wrzucać w koszty raty leasingowe i w ten sposób znacząco obniża koszty prowadzonej działalności. Trzeba też przyznać, że leasing jest oferowany również nowym firmom, jest więc szansą na rozwój biznesu, nawet jeśli nie posiada on jeszcze wystarczających oszczędności.
Kredyt samochodowy a leasing – podstawowe różnice
Oczywiście, w najlepszej sytuacji są firmy, które nie muszą korzystać z zewnętrznego wsparcia finansowego w ramach konieczności budowania samochodowej floty. Jeśli jednak biznes musi wybrać jedną z opcji “koła ratunkowego” warto wskazać podstawowe różnice, jakie wynikają z działalności banków i firm leasingowych.
Firma, która zdecyduje się na leasing auta, znacząco obniża koszty prowadzonej działalności, ale to kredyt zapewnia nabycie samochodu na własność. Trzeba jednak uwzględnić, że leasing wymaga znacznie mniejszych formalności i jest bardziej dostępny dla nowych firm, zaś każdy bank weryfikuje zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta.
Leasing będzie też lepszym rozwiązaniem, jeśli firma potrzebuje samochód służbowy “na już”, w przypadku kredytu na samochód można mówić o przedłużających się formalnościach.
Dla kogo jest leasing samochodowy?
Leasing samochodowy jest doskonałą opcją dla nowych firm, które nie mają szans na współpracę z instytucją bankową. Jest też rozwiązaniem, jeśli biznes nie generuje jeszcze wysokich dochodów. Leasing sprawdza się też w sytuacji, w której firma potrzebuje służbowe auto szybko i nie ma czasu na zbędne formalności. To także rozwiązanie dla firm, które nie mają zdolności kredytowej w wyniku przeterminowanych płatności czy utraty płynności finansowej. Warto zaznaczyć, że firmy leasingowe rzadko analizują sytuację finansową swoich klientów, nie żądają też dodatkowych zabezpieczeń.
Jak znaleźć najlepszy leasing dla nowych firm?
Musisz wiedzieć, że każda firma leasingowa stawia inne warunki współpracy, a sam leasing auta dla nowych firm może być bardziej bądź mniej opłacalny. Przed wyborem konkretnego leasingodawcy warto więc porównać co najmniej kilka różnych propozycji, aby dopasować ją wedle własnych potrzeb czy możliwości spłaty.
Zwracaj uwagę na kryteria, na których zależy Ci najbardziej. Dowiedz się, jakie będą całkowite koszty współpracy z firmą leasingową oraz jak wyglądają zasady korzystania ze służbowego auta. Ponadto sprawdź co wchodzi w zakres umowy leasingowej, najczęściej firmy leasingowe oferują naprawy, ubezpieczenie oraz serwis pojazdu mechanicznego. Zweryfikuj również, czy po spłacie ostatniej raty leasingowej auto będzie można wykupić na własność. Wiele firm, które świadczą usługi leasingowe, udostępnia taką opcję za symboliczną kwotę.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na długie poszukiwania najlepszej opcji leasingu aut dla nowych firm, możesz skorzystać z rankingu ofert leasingowych. Świetnym rozwiązaniem jest również wsparcie doświadczonych doradców finansowych. Ekspert zawsze przeprowadza z właścicielem firmy szczegółowy wywiad i na podstawie uzyskanych informacji dobiera najlepszą ofertę, która odpowiada wymaganiom klienta oraz jego możliwościom spłaty miesięcznych rat leasingowych.
Upadłość konsumencka - zdobądź więcej informacji:
Upadłość konsumencka a brak majątku – co powinieneś wiedzieć?
W pewnym momencie długi mogą stać się niemożliwe do dalszego spłacania. Wtedy wiele osób decyduje się ogłosić bankructwo. W ten sposób można uzyskać umorzenie części
Wniosek o upadłość konsumencką – przykładowy wniosek + wzór
Wpadłeś w poważne problemy finansowe i nie dajesz już sobie rady ze spłatą wszystkich zaległych zobowiązań? Możesz postarać się o unieważnienie części lub całości swojego
Upadłość konsumencka – co to jest? Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Pojęcie upadłości przedsiębiorstwa jest powszechnie znane, każdy słyszał o firmach, które zbankrutowały i zmuszone były ogłosić upadłość. Nie każdy jednak wie, że analogiczny proces można