Niemalże nieograniczony dostęp do pożyczek sprawia, że wiele osób wpada w spiralę zadłużenia. Współcześnie za pośrednictwem Internetu można uzyskać pieniądze bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Niestety, takie warunki sprzyjają nieprzemyślanym decyzjom. Spłacalnie kilku zobowiązań na raz jest wyjątkowo ryzykowne. Gdy straci się kontrolę nad wszystkimi terminami, może dojść do opóźnień i związanych z nimi konsekwencji. Długi zamiast maleć zaczynają się powiększać, a stres utrudnia racjonalne myślenie. Dobrym rozwiązaniem takich kłopotów jest konsolidacja pożyczek pozabankowych.
Dawniej usługę łączenia zobowiązań oferowały tylko banki. Nie każdemu udaje się otrzymać takie wsparcie, dlatego firmy pożyczkowe stworzyły własny wariant tego świadczenia. Niekorzystna historia i/lub zdolność kredytowa wcale nie muszą przekreślać szansy na konsolidację. Instytucje pozabankowe traktują swoich klientów z większą wyrozumiałością. Dzięki temu osoby w tarapatach mogą zmienić kilka rat na jedną, tak by było im łatwiej uporać się z długami.
Konsolidacja pożyczek pozabankowych – najczęściej zadawane pytania
Czym jest konsolidacja pożyczek pozabankowych? Na czym to polega?
Konsolidacja pożyczek pozabankowych łączy wszystkie dotychczas spłacane długi w jeden. Można z niej skorzystać, jeśli posiada się przynajmniej dwa zobowiązania w różnych firmach. Banki nieprzychylnie podchodzą do takich świadczeń, dlatego raczej nie uzyska się od nich pomocy w takiej sytuacji. Z pomocą może przyjść jedna z instytucji, z której usług się już korzysta, lub zupełnie inna jednostka.
W praktyce usługa konsolidacji pożyczek pozabankowych polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania, którego suma pozwala uregulować pozostałe należności. Uzyskane pieniądze trzeba oczywiście oddać, ale proces ten jest o wiele łatwiejszy. W ten sposób zamiast kilku rat z różnymi terminami, na dłużniku ciąży tylko jedna obowiązkowa składka. Co więcej, ustalony zostaje nowy okres spłaty, więc pożyczkobiorca bez problemu wywiąże się z warunków umowy.
Najczęstsze powody korzystania z konsolidacji pożyczek pozabankowych
Konsolidacja pożyczek pozabankowych jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie już ze spłatą kilku zobowiązań na raz. Gdy ma się wiele długów, można się w nich pogubić. Niektórzy nie wiedzą już nawet, gdzie są jeszcze zapożyczeni i do kiedy mieli oddać pieniądze. Rosnące przez to karne odsetki mogą wygenerować duże zaległości. Zmiana kilku rat w jedną pomoże uniknąć takich konsekwencji. W ten sposób minimalizuje się ryzyko opóźnienia czy pomyłki, a cała procedura staje się łatwiejsza.
Wiele osób korzysta z konsolidacji pożyczek pozabankowych ze względu na niespodziewane kłopoty. Utrata pracy, ciężka choroba czy inne problemy nadwyrężają domowy budżet. Z różnych względów dotychczas spłacane raty mogą okazać się zbyt duże. Gdy zaczną pochłaniać większą część dochodów i oszczędności, wkrótce straci się płynność finansową. Każde spóźnienie będzie dodatkowo pogarszać sytuację. Jeśli doszło się do wniosku, że nie da się rady wywiązać z dotychczasowych warunków umowy, warto szybko zdecydować się na konsolidację. Wszystkie długi zostaną uregulowane, a nowe zobowiązanie można dogodnie rozłożyć w czasie. Przez to rata będzie niższa niż suma dotychczasowych opłat.
Co zyskuje się dzięki konsolidacji pożyczek pozabankowych?
Konsolidacja pożyczek pozabankowych stanowi niezastąpione wsparcie dla dłużników. Decydując się na taką usługę zyskuje się sporo czasu. Nie trzeba już pilnować zbliżających się terminów czy spędzać długich godzin na obliczeniach, czy na pewno da się radę wszystko uregulować. Wystarczy zapłacić jedną ratę, by dalej żyć swoim życiem.
Połączenie zobowiązań w odpowiednim momencie pozwala też zapobiec kłopotom z opóźnieniami. Mnożące się z każdym dniem karne odsetki i opłaty za monity tylko pogarszają sytuację. Wiele osób w akcie desperacji zaciąga kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, przez co wpada w spiralę zadłużenia. W każdej chwili można przerwać to błędne koło.
Z konsolidacji pożyczek pozabankowych często korzystają też osoby, które po prostu chcą odciążyć swój budżet i poprawić codzienną sytuację finansową. Niższa rata sprawia, że więcej pieniędzy można przeznaczyć na inne cele. Odpowiednie wydłużenie terminu spłaty zmniejszy miesięczne wydatki. W ogólnym rozrachunku zobowiązanie pochłonie więcej pieniędzy, ale nie będzie to aż tak odczuwalne. Konsolidacja znacznie poprawia też zdolność kredytową, więc przyda się, gdy np. chce się kupić coś na raty.
Jak uzyskać konsolidację pożyczek pozabankowych?
Konsolidację pożyczek pozabankowych można w jednej z firm, w których spłaca się zobowiązanie, lub w zupełnie nowym miejscu. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych ofert, dlatego warto sprawdzić i porównać przynajmniej kilka z nich. Po tym, gdy znajdzie się już najbardziej opłacalny wariant, należy przygotować wniosek oraz inne niezbędne dokumenty.
Do uzyskania konsolidacji pożyczek pozabankowych potrzebne będą: dowód osobisty, informacja o zatrudnieniu i dochodach oraz umowy wszystkich świadczeń, które muszą zostać uregulowane. Kluczowym dokumentem jest specjalny wniosek o konsolidację. Zazwyczaj można pobrać go ze strony firmy. Często wszystkie formalności da się załatwić przez Internet. Wystarczy przesłać niezbędne druki oraz skany, dołączając je do wiadomości mailowej lub formularza kontaktowego.
Jak wygląda proces skonsolidowania pożyczek pozabankowych?
Proces skonsolidowania pożyczek pozabankowych składa się z kilku etapów, ale nie jest skomplikowaną procedurą. Gdy wysłany wniosek zostanie zaakceptowany, firma dokładnie sprawdza sytuację klienta. Następnie przygotowuje nową umowę, której warunki można jeszcze negocjować.
Po podpisaniu dokumentów nowy pożyczkodawca kontaktuje się ze wszystkimi wierzycielami w celu uregulowania długów. Dotychczasowe raty zostają zamienione na jedną, niższą. Dawne długi przestają istnieć. Klient musi teraz już spłacić tylko jedno zobowiązanie, rozszerzone o prowizję i dodatkowe opłaty. Konsolidacja pożyczek pozabankowych zostaje odnotowana w bazach informacji kredytowej, a dotychczasowe długi – oznaczone jako spłacone.