Współcześnie można zapożyczyć się nawet w 15 minut, bez wychodzenia z domu. Dostępność tego typu świadczeń sprawia, że niektórym zdarza się wziąć kilka zobowiązań na raz. Nie jest to jednak rozsądne ani bezpieczne. Kiedy zaczynają się pojawiać opóźnienia i pomyłki w kwestii spłaty poszczególnych rat, można wpaść w poważne kłopoty finansowe. Sposobem na wyjście z takiej sytuacji jest konsolidacja pożyczek.
Wbrew pozorom usługa ta wcale nie jest dostępna wyłącznie w bankach. Firmy pożyczkowe starają się odpowiadać na potrzeby klientów, dlatego wiele z nich wprowadziło takie świadczenie do swojej oferty. Gdy ze względu na niekorzystną historię lub zdolność kredytową otrzyma się odmowę, można spróbować w instytucjach pozabankowych. Te z reguły łagodniej podchodzą do dłużników i chętniej pomagają im skonsolidować zaległości. Spłacanie tylko jednej raty oraz wydłużenie okresu kredytowego potrafią znacznie poprawić komfort codziennego życia.
Konsolidacja pożyczek – najczęściej zadawane pytania
Czym jest i na czym polega konsolidacja pożyczek?
Konsolidacja pożyczek to specjalne, osobne zobowiązanie, które jest zaciągane w celu spłaty wszystkich obecnych zobowiązań. Po podpisaniu umowy z bankiem/instytucją pozabankową dotychczasowe długi zostają uregulowane. Pieniądze przeznaczone na ten cel stają się przedmiotem nowej pożyczki lub kredytu – i tak muszą zostać zwrócone, tylko że jednemu wierzycielowi. Ustalone zostają nowy termin oraz warunki spłaty, tak by dłużnik mógł bez problemu się z nich wywiązać.
W praktyce konsolidacją pożyczek nazywa się połączenie kilku należności w jedną. Dzięki temu nie trzeba osobno płacić każdej raty, co jest niewygodne i często trudne pod względem logistycznym. Co więcej, kwota miesięcznej opłaty może w ten sposób stać się niższa od sumy wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Jeśli wydłuży się okres spłaty, regulowanie długów stanie się łatwiejsze, ale też mniej obciążające.
Najczęstsze powody korzystania z konsolidacji pożyczek
Konsolidacja pożyczek jest rozwiązaniem, na które decydują się głównie osoby z wieloma zobowiązaniami. W codziennym wirze obowiązków można pogubić się w harmonogramie spłaty. Niektórzy mylą wierzycieli, przelewają złe kwoty czy wręcz zapominają o płatności. W stresie można zupełnie stracić panowanie nad sytuacją. Każda pomyłka oraz spóźnienie mają swoje konsekwencje, w tym m.in. związane z naliczaniem karnych odsetek. Zmiana kilku (czy nawet kilkunastu!) rat w jedną to duże ułatwienie.
Częstym powodem korzystania z konsolidacji pożyczek są też kłopoty finansowe. Nagle może się okazać, że suma wszystkich rat za bardzo obciąża domowy budżet. Negocjowanie prolongaty w każdym banku/firmie nie jest zbyt dobrym wyjściem, ponieważ udaje się tylko w nielicznych przypadkach. Łatwiej i bezpieczniej jest spłacić wszystkie długi, by później w dogodny sposób uregulować konsolidację. W ten sposób można wynegocjować niższą kwotę raty oraz dłuższy okres spłaty. Koszty rozłożą się w czasie, dlatego nie będą już tak problematyczne.
Co zyskujesz dzięki konsolidacji pożyczek?
Konsolidacja pożyczek daje wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim, gwarantuje więcej czasu. Wiele osób dzięki tej usłudze odzyskuje spokój ducha. Konieczność regulowania jednej raty jest mniej stresująca niż cały grafik zróżnicowanych opłat.
Usługa ta pomaga również szybko wyjść z problemów z długami lub w ogóle ich uniknąć. Pozwala zatrzymać namnażanie się karnych odsetek, naliczanych w związku z opóźnieniami. Konsolidacja to często szansa na nowy, lepszy start – szczególnie dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia.
Dzięki konsolidacji pożyczek można też odczuwalnie odciążyć miesięczny budżet. Niższa rata to lepsza płynność finansowa. Bezpośrednio przekłada się na komfort życia, ponieważ w takich okolicznościach w portfelu zostaje więcej pieniędzy. Nie trzeba sobie niczego odmawiać ani ze strachem zwracać uwagę na każdy grosz. Chociaż przez wydłużenie terminu spłaty w końcowym rozrachunku wyda się więcej, będzie to zdecydowanie mniej odczuwalne w codziennym życiu. Konsolidacja pożyczek dodatkowo poprawia także zdolność kredytową.
Jak uzyskać konsolidację pożyczek?
Konsolidację pożyczek można dostać w banku lub firmie pożyczkowej. Warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma dostępnymi ofertami, ponieważ najprawdopodobniej będą się od siebie w znacznym stopniu różnić. Po wybraniu najbardziej opłacalnej z nich można przystąpić do wnioskowania.
By ubiegać się o tę usługę, należy przygotować zestaw niezbędnych dokumentów. Konieczne są: dowód osobisty, informacja o dochodach i zatrudnieniu oraz umowy wszystkich zobowiązań, które mają zostać skonsolidowane. Zdarza się też, że instytucja będzie wymagać doniesienia jeszcze m.in. harmonogramu spłat aktualnych długów czy dowodów na uregulowanie dotychczasowych rat. Do tego trzeba jeszcze oczywiście wypełnić specjalny wniosek. W niektórych przypadkach wszystkie formalności można załatwić całkowicie przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Po złożeniu wymaganych dokumentów pozostaje już tylko czekać na odpowiedź.
Jak wygląda proces skonsolidowania pożyczek?
Proces skonsolidowania pożyczek jest wieloetapową procedurą. Gdy bank/instytucja pozabankowa otrzyma wszystkie dokumenty i zaakceptuje wniosek, dokładnie zbada sytuację dłużnika. Na podstawie przedstawionych danych oraz własnych obserwacji przedstawi nową umowę zobowiązania, która podlega negocjacji. Jeśli jej warunki będą odpowiadać klientowi, dochodzi do konsolidacji.
Kredytodawca kontaktuje się z wierzycielami i opłaca pozostałe należności. Wszystkie z nich zostają uregulowane, a w ich miejscu pojawia się nowe zadłużenie – z inną ratą oraz dłuższym okresem spłaty. Obejmuje pełne kwoty spłaty, a także prowizję i inne dodatkowe opłaty naliczone przez nowego wierzyciela. Konsolidacja pożyczek zostaje odnotowana w bazach informacji kredytowej. Klient nie musi już przejmować się dotychczasowymi zaległościami, ponieważ od teraz ciąży na nim tylko jedno zobowiązanie.