Polisy na samochód czy życie są powszechnie znane i stosowane. W podobny sposób można zabezpieczyć się także w wielu innych sytuacjach. Wyjaśniamy co daje ubezpieczenie kredytu!
Każda pożyczka wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niewywiązywanie się z warunków umowy czy opóźnienia w spłacie rat mogą generować spore kłopoty. Banki zawsze dokładają wszelkich starań, by odzyskać utracone pieniądze. W wyniku różnych zdarzeń możesz nie być w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki. Właśnie w takich momentach bywa pomocne ubezpieczenie kredytu. Dowiedz się, jak działa!
Spis treści
Czym jest ubezpieczenie kredytu?
Bank udzielając pożyczki zawsze potrzebuje jakieś formy zabezpieczenia. Musi mieć awaryjne źródło, z którego odzyska pieniądze, w razie, gdyby klient nie mógł spłacić zadłużenia. W ten sposób nie naraża się na straty. Ubezpieczenie kredytu jest jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń. Jeśli wykupi się je przy okazji podpisywania umowy kredytowej, to polisa będzie opłacana przez cały okres spłaty, a składka doliczana jest do kosztów całkowitych. Przez to podniesiona zostaje wysokość rat, a także RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).
Ubezpieczenie kredytu przynajmniej w założeniu jest korzystne zarówno dla banku, jak i klienta. Stanowi wsparcie w razie jakichkolwiek nieoczekiwanych zdarzeń losowych, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić spłatę. Takie świadczenie jest także nieocenioną pomocą dla rodziny i osób bliskich, które np. w razie śmierci kredytobiorcy mogłyby odziedziczyć dług.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie kredytu zgodnie z prawem nie jest obowiązkowe, ale większość banków wprost zachęca do jego wykupienia. Wiele ofert od razu zawiera polisę w pakiecie dodatkowych opłat. Próba zrezygnowania z takiego świadczenia może wtedy wiązać się ze znacznym podniesieniem oprocentowania lub prowizji.
Banki często wchodzą we współpracę z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest sprawdzić warunki polisy. Jako że bank nie ma prawa narzucić konieczności kupna danego ubezpieczenia, można znaleźć inne, we własnym zakresie.
Wyjątkiem są kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy muszą wtedy zaopatrzyć się w ubezpieczenie nieruchomości. Nadal nie są jednak zobowiązani do wykupienia oferty proponowanej przez bank i mogą samodzielnie znaleźć najlepszą opcję dla siebie.
Rodzaje ubezpieczenia kredytu
Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia kredytu. Klient może stać się niezdolny do spłaty w przypadku rozmaitych zdarzeń. Przed wyborem polisy warto więc zastanowić się, które świadczenia są najbardziej potrzebne. Jeśli posiada się już jakieś ubezpieczenia, nie ma sensu znów płacić za drugie.
Najczęściej opłaca się ubezpieczenie na życie, które działa w przypadku śmierci kredytobiorcy. W każdym momencie można zginąć np. w wypadku, dlatego bank chce się zabezpieczyć w razie takich tragicznych zdarzeń. Zakup tej polisy jest szczególnie rozsądne przy wysokich pożyczkach czy kredytach hipotecznych. Pieniądze gwarantowane przez odszkodowanie zostają przekazane na pokrycie spłaty pozostałych rat. W ten sposób ochroni się bliskie osoby przed odziedziczeniem zadłużenia.
Popularnym świadczeniem jest też ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa. W takiej sytuacji kredytobiorca jest już i tak narażony na ogromne wydatki, a często przy tym nie może dłużej pracować. Polisa ta pomaga pokryć pozostałe raty, jeśli klient przedstawi odpowiednie dokumenty potwierdzające trwałe inwalidztwo.
Kolejnym przykładem jest ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy. Działa w zasadzie podobnie jak poprzedni wariant. W chwili, w której kredytobiorca w wyniku wypadku czy ciężkiej choroby nie może się dłużej sam utrzymywać, ubezpieczalnia spłaci jego zadłużenie. Stanie się to oczywiście po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji.
Pracę można jednak stracić także z innych powodów. Jeśli klient został zwolniony nie ze swojej winy lub jego miejsce pracy zostało usunięte z niezależnych przyczyn, może uzyskać wsparcie ubezpieczalni. Przyznanie takiego wsparcia jest ściśle związane z okolicznościami ustania zatrudnienia. Polisa na wypadek utraty pracy zwykle pokrywa jednak jedynie określoną część kredytu lub ograniczoną liczbę rat. Koniecznie zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia aby nie okazało się, że produkt spełnia zadanie ubezpieczeniowe a nie tylko zwiększa marżę banku na kredycie!
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie kredytu?
O ile ubezpieczenie kredytu może pomóc nam w trudnych sytuacjach, o tyle nie zawsze rzeczywiście jest potrzebne. Pożyczki na stosunkowo mniejsze kwoty czy też rozłożone na krótszy okres raczej nie wymagają zabezpieczenia tego typu. Jeśli z kolei planujesz wziąć kredyt hipoteczny lub decydujesz się na wieloletnie zobowiązanie, koniecznie rozważ wykupienie stosownego ubezpieczenia. Polisa zabezpieczy nie tylko Ciebie, ale też Twoich bliskich.
Ubezpieczenie kredytu jest zabezpieczeniem nie tylko dla banku, ale też dla konsumenta. Spłata zadłużenia może trwać nawet latami, dlatego warto upewnić się, że da się radę spłacić każdą ratę. Zadbaj o to, by w razie tragedii nie narazić bliskich na długi!