Długi potrafią zrujnować życie. Wiele osób wpada w takie tarapaty finansowe, że po prostu nie jest w stanie z nich wyjść. W wyjątkowo trudnych sytuacjach trzeba zastosować radykalne środki. Jedną z metod na rozwiązanie takich problemów jest ogłoszenie bankructwa. Pomyślny przebieg postępowania sądowego daje wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, jakie skutki ma upadłość konsumencka!
Spis treści
Skutki upadłości konsumenckiej
Dłużnicy w poważnych tarapatach wpisując w wyszukiwarkę frazę: „upadłość konsumencka skutki” chcą raczej poznać pozytywne aspekty tego działania. Nic dziwnego – szukają przecież jakiegoś wyjścia ze swojego trudnego położenia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że taki krok jest dość radykalnym rozwiązaniem i wiążą się z nim określone konsekwencje.
Na początek przeanalizujmy, jakie są pozytywne skutki upadłości konsumenckiej. Przede wszystkim, można uwolnić się od obciążającego zadłużenia – w całości lub chociaż po części. W „najlepszej” sytuacji są osoby bez żadnego majątku, który mógłby zostać sprzedany przez syndyka, w celu pozyskania pieniędzy na spłatę zaległych zobowiązań. Wtedy dług jest po prostu unieważniony. W większości przypadków umarza się jedynie część należności, a resztę się prolonguje lub spłaca ze spieniężonego majątku.
Przeczytaj również: Upadłość konsumencka – co to jest i jak ją ogłosić?
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Procedura ogłaszania upadłości wiąże się z wieloma konsekwencjami. Wśród nich znajdują się bardziej i mniej kłopotliwe następstwa. Zanim podejmie się decyzję o przedstawieniu specjalnego wniosku, warto je dokładnie poznać. Konsekwencje upadłości konsumenckiej mają niebagatelny wpływ na życie codzienne oraz odciskają piętno na przeszłości dłużnika. Co więc dokładnie dzieje się po tym, gdy sąd wyda pozytywną decyzję?
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wnioskujący traci prawo do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem. Wszystko, co posiada, należy do syndyka – w tym również odpowiednia część wynagrodzenia. W związku z tym, nie może sprzedać np. samochodu czy mieszkania lub innych kosztownych dóbr. Co więcej, wszystkie czynności prawne dotyczące jakichkolwiek składników majątku wykonane po ogłoszeniu upadłości są nieważne.
Wszystkie posiadane dobra stają się tzw. masą upadłościową. Oznacza to, że mogą zostać spieniężone po to, by pozyskać pieniądze niezbędne do spłaty długu oraz pokrycia kosztów postępowania. Tyczy się to także nieruchomości, w której się mieszka. Jeśli sąd podejmie decyzję o jej sprzedaniu, należy się wyprowadzić. W wielu sytuacjach można jednak dojść do porozumienia, na mocy którego otrzyma się część pieniędzy na kupno mniejszego mieszkania lub wynajem innego lokum.
Przeczytaj również: Upadłość konsumencka a BIK – szansa na nowy start?
Do przykrych konsekwencji upadłości konsumenckiej należy ograniczenie możliwości zawieranych umów. W praktyce oznacza to, że dłużnik może jedynie kupować żywność oraz inne podstawowe produkty niezbędne do przeżycia. O kupnie innych produktów decyduje syndyk. Absolutnie nie można także zawierać umów, które mogłyby zwiększyć zadłużenie – nie dostanie się zgody np. na wzięcie pożyczki. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że w trakcie postępowania sądowego, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk będzie dalej reprezentował wszystkie interesy dłużnika zamiast niego.
Ciekawe konsekwencje upadłości konsumenckiej są związane z osobami w związku małżeńskim. W chwili wydania wyroku sądu powstaje między nicy przymusowa rozdzielność majątkowa, a cały majątek wspólny staje się częścią masy upadłościowej. Jeśli drugi współmałżonek będzie chciał dochodzić jakichkolwiek należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, może to zrobić jedynie w postępowaniu upadłościowym. W tym celu powinien zgłosić swoją wierzytelność sędziemu, tak jak pozostali wierzyciele.
Istotnym następstwem jest też fakt, że wybrane czynności prawne dokonane przez dłużnika w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o upadłość konsumencką, stają się bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Tyczy się to m.in. umowy darowizny, sprzedaży czy obciążenia majątku.
Przeczytaj również: Historie ludzi którzy przeszli upadłość konsumencką
Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Ze względu na rozmaite skutki upadłości konsumenckiej, wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie. Taka decyzja ma ogromny wpływ na to, jak potoczy się dalsze życie dłużnika. Cały proces może trwać nawet przez kilka lat. Rzadko wspomina się też o tym, że do konsekwencji upadłości konsumenckiej dochodzi jeszcze negatywny wpis w bazie BIK. Nawet jeśli wszystkie długi zostaną już uregulowane, w historii dłużnika pozostaje zapis o tym, że musiał ogłosić bankructwo. Taka przeszłość kredytowa w zasadzie przekreśla szanse na kredyt, na najbliższe 5 do 10 lat. Warto więc dobrze przemyśleć taki krok.
Przeczytaj również: Upadłość konsumencka a emerytura – co musisz wiedzieć?
Skutki i konsekwencje upadłości konsumenckiej mają ogromny wpływ na wiele kwestii. Z tego względu, warto dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Zanim złożysz wniosek o ogłoszenie bankructwa, zasięgnij rady u doświadczonego radcy prawnego!
Jestem w sytuacji mi gdzie nad tym sie zastanawiam. Dług czynszowy jesr na 120 tys mysle o. Upadłości. Swojej partnera jak wyglada sprawa w naszym przypadku? I czy dług przejdzie na syna dorosłego w przypadku naszej upadłości czy tylko bedzie musial uregulować kwotę ktora jest na niego od kiedy skonczyl 18lat