By uzyskać kredyt w banku trzeba mieć bardzo dobrą wiarygodność i zdolność kredytową. Każdy klient składający wniosek jest dokładnie weryfikowany m.in. na podstawie raportu BIK. Z tego względu nie każdemu udaje się dostać pieniądze, co niestety także zostaje odnotowane w bazie danych. Nie dziwi więc, że od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się usługi instytucji pozabankowych. Coraz częściej oferują nie tylko chwilówki na niskie kwoty, ale też korzystne pożyczki na raty. Wyjaśniamy czym są i kiedy warto z nich korzystać!
Spis treści
Pożyczki na raty – na czym to polega?
Pożyczki na raty są udzielane przez tzw. instytucje pozabankowe. Zobowiązania tego typu działają na bardzo podobnej zasadzie jak kredyty. W ramach umowy podpisanej przez klienta i firmę przekazywana jest wybrana kwota, która musi zostać zwrócona na określonych zasadach, w wyznaczonym terminie. Dzieli się ją na miesięczne raty, do których dolicza się dodatkowe opłaty, jak m.in. oprocentowanie, prowizje, marże czy ubezpieczenie.
W czym więc pożyczki różnią się od ofert proponowanych przez banki? Przede wszystkim, można je znacznie łatwiej dostać. Parabanki nie stosują przy tej okazji tak zawiłych formalności. Często można podpisać umowę przez Internet i otrzymać pieniądze nawet w 15 minut! Poza tym, to dość podobne świadczenie – umożliwia uzyskanie wyższych kwot, które potem spłaca się w dogodnym systemie ratalnym. W razie opóźnień w spłacie można narazić się na takie same konsekwencje. Należy jednak pamiętać, że firmy pozabankowe także podlegają prawu bankowemu, w tym np. ustawie antylichwiarskiej. Nie mogą więc nakładać przesadnie wysokich opłat lub ściągać przytłaczające kary.
Dlaczego pożyczki na raty są korzystne?
Pożyczki na raty są bardzo korzystne, ponieważ wiele osób może je wziąć od ręki. Wystarczy kilka kliknięć, by na koncie znalazły się dodatkowe pieniądze. Wniosek oraz inne formalności da się całkowicie załatwić przez Internet. Termin spłaty można z powodzeniem rozłożyć na kilka lat, a wysokość rat ustala się zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi. Pożyczkę da się też przeznaczyć na dowolny cel – nikt nie sprawdza, na co zostają wydane pieniądze. W wielu przypadkach firmy pozabankowe łagodniej podchodzą także do kwestii opóźnień w spłacie. Jeśli się z nimi skontaktuje z odpowiednim wyprzedzeniem, można uzyskać prolongatę.
Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę z tego, że w ten sposób raczej nie uzyska się 100 tys. złotych, ale mniejsze kwoty, zazwyczaj do 20 tys. Firmy podchodzą z większym zaufaniem do swoich klientów, ale nie chcą przesadnie ryzykować. Nadal są to jednak pieniądze, które z powodzeniem można wykorzystać na wiele różnych celów, np. remont mieszkania.
Kiedy warto wziąć pożyczkę na raty?
Pożyczki na raty to świetne wyjście dla wielu osób, które spotkały się z odmową w banku lub wiedzą, że raczej nie mają po co w ogóle składać tam swój wniosek. Każdy kandydat do kredytu jest gruntowne sprawdzany, dlatego jakiekolwiek skazy na historii kredytowej (czy jej brak!) albo niekorzystna sytuacja finansowa mogą przekreślić szanse na zdobycie pieniędzy.
Według badań sondażowych najwięcej pożyczek na raty biorą właśnie młodzi ludzie, w wieku 25-35 lat. Dla wielu z nich to pierwsze doświadczenie z taką usługą finansową. Brak przeszłości kredytowej jest uznawany w bankach za minus – nic nie wiadomo o zwyczajach takiego klienta. Często osoby z tego przedziały wiekowego są także zatrudnione na umowy cywilnoprawne, które również są nieprzychylnie traktowane. Weryfikacja zdolności kredytowej jest o wiele łagodniejsza w przypadku pożyczek.
Wiele ludzi potrzebuje także wsparcia ze względu na kłopoty finansowe. Jak można się domyślić, nie wypadają korzystnie podczas bankowej weryfikacji. Inni z kolei mają dość barwną przeszłość kredytową. Co ciekawe, nawet jeśli bez problemu spłaciło się wiele pożyczek, taki stan rzeczy nadal działa na niekorzyść. Zbyt częste zadłużanie się budzi wątpliwości. Tymczasem pożyczki da się coraz częściej wziąć bez konieczności sprawdzania BIK oraz bez umieszczania wpisu w tej bazie! To idealne rozwiązanie, gdy potrzebne są dodatkowe pieniądze, ale nie chce się jeszcze pogarszać swojego scoringu BIK.
Jak wybrać korzystną pożyczkę na raty?
Tak jak w przypadku kredytów, zanim podpisze się umowę, trzeba dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Najważniejsze jest, by wybierając pożyczkę na raty zwrócić uwagę na RRSO. Wiele osób daje się złapać na prosty zabieg marketingowy – w reklamach wyróżnia się oprocentowanie RSO, które jest zwykle niższe i bardziej atrakcyjne. Nie zawiera ono jednak dodatkowych marż, prowizji oraz innych opłat. Zawsze warto też dokładnie obliczyć całkowite koszty pożyczki oraz dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy umowy. Niektóre firmy mogą stosować tzw. klauzule abuzywne, które są celowo niejasne czy nieprecyzyjne. W ten sposób wykorzystują niewiedzę klientów.
Pożyczki na raty to bardzo wygodne, opłacalne rozwiązanie. By jednak na pewno z niego skorzystać, decyzja o zadłużeniu musi być podjęta odpowiedzialnie. Pamiętaj o tym, że chociaż da się łatwo pożyczyć pieniądze, nie można tego robić lekkomyślnie!