Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne do ZUS jest obowiązkiem przedsiębiorców i pracodawców.
Jeśli masz problem z terminowym ich odprowadzaniem, powstanie zadłużenie, od którego będą naliczane odsetki. Jak spłacić dług wobec ZUS?
Sprawdź również: Kredyt na ZUS
- Nieterminowe płacenie składek do ZUS wiąże się z karą grzywny, karnymi odsetkami i innymi kosztami.
- Masz prawo ubiegać się o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.
- Zadłużenie możesz spłacić, zaciągając kredyt lub pożyczkę.
- W uzasadnionych przypadkach masz prawo ubiegać się umorzenie zaległych składek.
Spis treści
Jak powstaje zadłużenie w ZUS?
Nieterminowa zapłata składek na ubezpieczenia społeczne prowadzi do powstania zadłużenia w ZUS. Jak radzi sobie z tym ten urząd i sami dłużnicy?
Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i zatrudnianiu pracowników, konieczne jest dopełnianie obowiązku opłacania składek do ZUS. Trzeba je wpłacać w odpowiednim terminie:
- Do 10. dnia każdego miesiąca składki do ZUS płacą osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
- Do 15. dnia każdego miesiąca opłacają je pozostali płatnicy – pracodawcy.
Jeśli uchylasz się od tego obowiązku, takie działanie szybko doprowadzi do powstania zadłużenia w ZUS. To sytuacja, w której ZUS w pierwszej kolejności może zdyscyplinować dłużnika z wykorzystaniem takich narzędzi jak:
- kara grzywny,
- obarczenie kosztem opłat dodatkowych,
- naliczenie odsetek za zwłokę,
- wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
- zajęcie majątku.
By uniknąć takich problemów przy opłacaniu składek do ZUS, warto podjąć odpowiednie kroki prowadzące do spłaty zadłużenia. Dowiedz się, jakie masz możliwości.
Rozłożenie zadłużenia w ZUS na raty – jak to zrobić?
Zadłużenie wobec ZUS możesz rozłożyć na raty i spłacić je według ustalonego harmonogramu.
Wnioskować o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty możesz:
- Przez internet – za pośrednictwem profilu zaufanego na PUE, składając wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu składek – RSR, z odpowiednim, wyczerpującym umotywowaniem.
- Osobiście – z wykorzystaniem papierowego formularza RSR.
- Drogą pocztową – wysyłając wypełniony wniosek RSR na adres ZUS.
Wniosek o płatność ratalną zaległości wobec ZUS rozpatrywany jest przez instytucję nie później niż do 2 miesięcy od daty jego złożenia.
Czy możliwe jest umorzenie zadłużenia w ZUS?
Jeśli dług wobec ZUS już istnieje, możesz postarać się o jego umorzenie, choć rzadko kiedy, tylko w szczególnych przypadkach zakład ten się na to godzi.
ZUS może przystać na rezygnację z dochodzenia należnych mu zobowiązań. Najczęściej we wniosku dłużnicy powołują się na:
- trudną sytuację finansową,
- trudną sytuację rodzinną.
Może się też zdarzyć, że do umorzenia zaległości wobec ZUS dojdzie w wyniku braku możliwości ściągnięcia długu z innych powodów. We wniosku o umorzenie składek dłużnik może podnieść argument, że nie jest w stanie w danym momencie podjąć żadnego zatrudnienia czy działalności zarobkowej, a spłata zadłużenia wobec ZUS doprowadzi do tego, że pozostanie on bez środków do życia.
Pożyczka na spłatę zadłużenia w ZUS
Jeśli chcesz pozbyć się zadłużenia w ZUS, możesz zaciągnąć szybką pożyczkę w odpowiedniej kwocie. Środki otrzymasz z banku albo z firmy pozabankowej. Kredyt gotówkowy będzie wymagał od Ciebie dopełnienia większej ilości formalności, dlatego na jego udzielenie często będziesz musiał poczekać do kilku dni. Natomiast pożyczkę na spłatę zadłużenia w ZUS w firmie pozabankowej dostaniesz niemal od ręki.
Wystarczy, że o taką pożyczkę będziesz ubiegać się online, zweryfikujesz w jeden z dostępnych sposobów swoją tożsamość i uzyskasz akceptację wniosku. Pożyczkę możesz spożytkować dowolnie, łącznie z uregulowaniem zadłużenia wobec ZUS.
Wybierz odpowiednią dla siebie drogę do tego, by zacząć spłacać zadłużenie wobec ZUS lub kompletnie się go pozbyć. Postaraj się o pożyczkę, kredyt bankowy czy zdecyduj się na wnioskowanie o umorzenie składek lub rozłożenia ich na raty. Procedury w każdym przypadku są inne – przejdź przez nie, by przestać być dłużnikiem. Skontaktuj się z nami, a wtedy pomożemy Ci poradzić sobie z finansowymi tarapatami.