ERIF – sprawdź co to jest!

22 marca 2020  — Piotr Spychalski
ERIFOsoby zalegające ze spłatą zadłużenia są negatywnie odbierane w wielu sytuacjach. O wiele trudniej jest m.in. uzyskać kredyt. Banki starają się dokładnie zweryfikować każdego klienta, który ubiega się o pożyczkę. W tym celu sprawdzają m.in. raport BIK czy też rejestr dłużników ERIF. Wyjaśniamy co to takiego oraz radzimy, jak sprawdzić, czy jest się do niego wpisanym!

Kredyt a ERIF

Wzięcie kredytu to ogromna odpowiedzialność. Każde opóźnienie i zaległości zostają zapisane w specjalnych bazach informacji, dlatego nawet jeden błąd z przeszłości może nam szkodzić jeszcze przez długi czas. Dłużnicy są jednymi z najmniej wiarygodnych klientów bankowych, więc mają spore problemy z uzyskaniem kredytu. Jeśli kiedykolwiek miałeś większe lub mniejsze kłopoty finansowe, koniecznie powinieneś sprawdzić, czy znajdujesz się w bazie ERIF.

Co to jest ERIF?

ERIF BIG S.A. to polskie biuro informacji, które rozpoczęło swoją działalność w 2003 roku. Dawniej istniało pod nazwą Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Od 2007 r. należy do Grupy Kapitałowej KRUK. Zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i ujawnianiem danych o dłużnikach oraz płatnikach przekraczających termin regulowania płatności. ERIF świadczy usługi dla instytucji, samorządów, przedsiębiorstw, a także konsumentów. Praca tej instytucji ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa rozmaitych transakcji finansowych, w tym tych związanych z pożyczaniem pieniędzy. W Polsce funkcjonują jeszcze cztery biura informacji gospodarczej zajmujące się podobnym zadaniem. Są to:
  • Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. (KRD),
  • BIG InfoMonitor S.A.,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG),
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. (KIDT).
Przeczytaj również: Czym jest wierzytelność wymagalna?

Kiedy warto sprawdzić ERIF?

Można wymienić kilka sytuacji, w których rozsądnie będzie sprawdzić, czy nie figuruje się w rejestrze dłużników ERIF. Na pewno dobrze jest zainteresować się tą kwestią, jeśli planuje się starać o kredyt. Polecamy sprawdzić, czy np. nie przypisano nam jakichś nieprawdziwych danych albo czy obok naszego nazwiska nie widnieją przedawnione sprawy. W chwili, gdy otrzymamy negatywną odpowiedź w sprawie pożyczki, od razu powinniśmy sprawdzić nasze raporty BIK i ERIF. Co jakiś czas warto też sprawdzić tę bazę, jeśli ma się zadłużenie. W ten sposób można kontrolować postęp w jego spłacie oraz nadzorować poprawność zmieniających się informacji. Jeśli uporało się już ze wszystkimi zaległościami, rozsądnie jest upewnić się, że zniknęło się już z rejestru dłużników. Z ERIF można także pobrać informacje nieco innego typu. Jeśli np. chce się udowodnić swoją nieposzlakowaną opinię, z tej samej bazy da się uzyskać potwierdzenie braku długów lub dowód na ich uregulowanie. Dobrze co jakiś czas jest też sprawdzić, kto pobierał dane na nasz temat. Firmy muszą uzyskać zgodę by sprawdzić te dane, więc jeśli zauważy się podejrzaną aktywność, należy ją zgłosić. Oczywiście w takim systemie można też znaleźć się przez pomyłkę lub celowe działanie oszustów. Co jakiś czas warto dla bezpieczeństwa sprawdzić, czy nikt np. nie próbował się pod nas podszywać w celu wzięcia pożyczki lub czy nie przypisano nam jakiegoś nieistniejącego długu.

Jak sprawdzić, czy jest się w bazie ERIF?

By uzyskać dostęp do bazy ERIF należy zarejestrować się na serwisie infoKonsument.pl Założenie konta nie wiąże się z żadnymi opłatami. Po zalogowaniu się można złożyć wniosek o wydanie trzech rodzajów raportu:
  • na nasz temat, zawierający wszystkie pozytywne i negatywne dane;
  • wskazującego kto i jakie dane odnośnie naszej osoby pobierał w ciągu ostatnich 12 miesięcy;
  • informującego o tym, czy ktoś nie próbował posłużyć się naszym skradzionym lub podrobionym dokumentem.
Dane te można sprawdzać bezpłatnie co pół roku. Za opłatą można natomiast zamówić usługę alertów. W razie, gdy do bazy wpłynie nowy komunikat, wybrane zapisy ulegną zmianie czy też jakaś instytucja będzie chciała uzyskać informacje na nasz temat, otrzyma się wiadomość e-mail. Przeczytaj również: Czym różni się kredyt od pożyczki?

Czy można usunąć wpis z ERIF?

Każdy negatywny wpis w ERIF rzutuje na naszą wiarygodność kredytową i finansową. Czy można w jakiś sposób naprawić swoje błędy przeszłości, usuwając nieprzychylne informacje? Prawo do skasowania lub zmiany danych o zadłużeniu mają tylko wierzyciele. Są jednak zobowiązani by w ciągu 14 dni aktualizować informacje po wygaśnięciu zobowiązania oraz te dotyczące całkowitej lub częściowej spłaty. Jeśli więc zauważy się przedawniony wpis, koniecznie należy zgłosić się do wierzyciela i/lub biura ERIF. Tak samo należy postąpić, gdy odkryliśmy błędne bądź nieprawdziwe informacje. Po otrzymaniu wniosku, biuro informacji gospodarczej musi wprowadzić stosowne zmiany, jeśli są one oczywiście odpowiednio uzasadnione. W bazie ERIF gromadzi się bardzo ważne informacje. Niezależnie od tego, czy jesteś dłużnikiem, czy nie, przed wzięciem kredytu powinieneś sprawdzić swój raport. Dowiedz się, jak prezentujesz się w oczach banku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *