Czym jest wierzytelność wymagalna?

28 listopada 2019  — Sebastian

brak pieniędzyKiedy pojawiają się problemy finansowe, a później długi, okazuje się, że jest wiele tajemniczo brzmiących terminów. Jednym z nich jest wierzytelność. Co to takiego i czy zawsze znaczy to samo?

Pod podstawowym pojęciem wierzytelności, kryją się prawa majątkowe, jakie posiada wierzyciel. Jest to przeciwieństwem długu, a szczegółowe informacje na ten temat możemy znaleźć w Kodeksie cywilnym.

 

Wierzytelność wymagalna – podstawowe informacje

Kiedy powstaje zobowiązanie, to są w to zaangażowane dwie strony – dłużnik i wierzyciel. Jeden z nich ma długi, a drugi właśnie wierzytelności. W zależności od tego, jakie mamy zobowiązania i czyim jesteśmy dłużnikiem, wierzytelności może mieć bank, firma pożyczkowa, osoba prywatna itd. Ponieważ wierzytelności są prawem majątkowym, można je sprzedać. Wtedy też prawo do egzekwowania pieniędzy ma nowy wierzyciel.

Jednak wierzytelności są różne. Najprostszy podział, z jakim możemy się spotkać, jest na wierzytelności wymagalne i niewymagalne. W pierwszym przypadku chodzi o te, których termin już upłynął. W związku z każdym zobowiązaniem podpisuje się umowę. Jest w niej informacja, w jakim czasie trzeba spłacić całą kwotę lub ratę. Wierzytelności wymagalne są wtedy, kiedy się ten termin przekracza, a należności stają się długami. Analogicznie wierzytelność niewymagalna dotyczy tych zobowiązań, których termin płatności jeszcze nie minął.

Przeczytaj również: Poduszka finansowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?

Przeniesienie wierzytelności

To, że jesteśmy dłużnikiem konkretnego wierzyciela, nie znaczy, że tak już zostanie. Wierzytelność można przenieść na inną firmę lub osobę. Dokonać można tego poprzez darowiznę, sprzedaż i na skutek innych umów. W takiej sytuacji wierzytelność przechodzi na nowego nabywcę. I to właśnie nowy wierzyciel ma prawo egzekwować spłatę.

Razem z wierzytelnością, nowy nabywca ma wszystkie uprawnienia, jakie z niej wynikają. Sprzedaż wierzytelności nie jest rzadkością i jeśli posiadamy zaległe zobowiązania, które chcemy uregulować, lepiej wejść na bazę danych dłużników i zweryfikować, czy wciąż powinniśmy płacić tej samej sobie. Może się okazać, że właścicielem wierzytelności jest na przykład firma windykacyjna.

Przeczytaj również: Czym różni się kredyt od pożyczki?

Termin spłaty wierzytelności

Terminem spłaty wierzytelności niewymagalnej jest data podana w umowie. Oznacza to, że jeśli co miesiąc do danego dnia mamy wpłacić ratę, to jest to też ostateczny termin spłaty wierzytelności niewymagalnej. Następnego dnia nalicza się już odsetki, powstaje dług i wierzytelności wymagalne. Od tego momentu wierzyciel ma prawo do tego, by wysyłać wezwana do zapłaty i ponaglenia, sprzedać dług, rozpocząć egzekucję komorniczą. Istotne jest tutaj również to, że roszczenia się przedawniają.

Jeśli sprawa dotyczy długów, które się przedawniły, to możliwości dochodzenia praw są ograniczone. Wierzytelności wymagalne dają pole do manewru w czasie określonym w ustawie. Każdy typ zobowiązań ma osobny termin przedawnienia. Poza tym nie możemy liczyć na to, że długi się przedawnią i unikać płacenia, bo celowe działania są raczej zgubne w skutkach. Mało tego, przedawnienie nie liczy się od momentu powstania długu. Jeśli w tym czasie pojawią się wezwania do zapłaty, to one są wyznacznikiem i uruchamiają cały proces od początku.

Przeczytaj również: Co to jest debet? Definicja, warunki spłaty

Jedna odpowiedź do “Czym jest wierzytelność wymagalna?”

  1. Spłata wierzytelności niewymagalnej jest wymagana i należy to zrobić, zanim stanie się wymagalna. Czyli w skrócie “wziąłeś, spłać w terminie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *