Czy wiesz, że w polskich bazach dłużników figuruje co najmniej kilka milionów tzw. multi dłużników? To osoby, które zaciągnęły co najmniej trzy zobowiązania finansowe, a teraz nie radzą sobie z ich spłatą. Jeśli i Ty wziąłeś kilka pożyczek na dowolny cel i odczuwasz problem z utrzymaniem płynności finansowej, poznaj najlepsze sposoby na oddłużanie.
Spis treści
Jak pozbyć się długów?
Większość pożyczkobiorców, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, zaciąga kolejne zobowiązanie finansowe, aby zdobyć środki na spłatę przeterminowanych płatności. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, ponieważ nowe raty również będzie trzeba spłacać. Właśnie w ten sposób powstaje pętla długów, z której tak trudno wyjść.
Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się niechcianych pożyczek i odzyskać płynność finansową. Doradcy finansowi z wieloletnim doświadczeniem na rynku usług bankowych i pozabankowych potwierdzają, że najlepszym rozwiązaniem jest konsolidacja niekorzystnych pożyczek.
Co to jest konsolidacja pożyczek?
Łatwy dostęp do dodatkowych środków bardzo często sprawia, że pożyczki zaciągane są zbyt impulsywnie, bez względu na potrzeby. Z czasem pojawia się problem z ich terminową spłatą, co z kolei generuje wysokie odsetki karne. Długi rosną, a pożyczkobiorca traci płynność finansową. Aby zapobiec egzekucji komorniczej, najlepiej pozbyć się niechcianych zobowiązań poprzez ich spłatę. Dłużnicy najczęściej nie mają jednak w tym celu wystarczających zasobów finansowych. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi konsolidacja, która polega na spłacie długów i połączeniu zobowiązań w jedno, które od tej pory jest spłacane na znacznie korzystniejszych warunkach.
Pożyczkobiorca, który decyduje się na konsolidację pożyczek, może liczyć na:
- jedną, dogodną w spłacie ratę,
- miesięczną ratę niższą, aniżeli wartość tych, które były spłacane na dotychczasowych warunkach,
- wydłużenie okresu współpracy z nową firmą pożyczkową,
- generowanie oszczędności z tytułu niższych kosztów,
- dodatkowe środki w razie takiej potrzeby,
- odzyskanie płynności finansowej,
- lepsze zarządzanie własnym budżetem.
Co istotne, nie każda konsolidacja jest opłacalna. Może się zdarzyć, że koszty nowego zobowiązanie przewyższają te, które dotychczas regulował pożyczkobiorca. Właśnie dlatego zaleca się skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy finansowego, który pomoże wdrożyć najlepszy plan oddłużania. Powinien być on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości klienta oraz uwzględniać jego obecną sytuację finansową.