Kredyt oddłużeniowy umożliwia uregulowanie kwestii związanych z różnego rodzaju przeterminowanymi zobowiązaniami finansowymi. Mogą to być na przykład kredyty gotówkowe, hipoteczne, pożyczki zaciągnięte w banku albo poza nim, karty kredytowe oraz chwilówki. Zaciągając kredyt oddłużeniowy, możemy od razu spłacić wszystkie wyżej wymienione zobowiązania.
Spis treści
Co zyskujemy dzięki kredytowi oddłużeniowemu?
Dzięki niemu nie musimy już spłacać kilku różnych zobowiązań, które wcześniej zaciągnęliśmy w różnych instytucjach finansowych. Zamiast nich mamy wtedy do spłaty tylko jedno zobowiązanie (i jedną ratę). Warto dodać, że najczęściej ta kwota jest nieco niższa, niż suma spłacanych przez nas niegdyś co miesiąc zobowiązań.
Kredyt oddłużeniowy to doskonała opcja dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej oraz dla tych wszystkich, którzy przestali panować nad swoim zadłużeniem. Oprócz tego jest ona opłacalna także dla tych, którzy już nie są w stanie spłacać terminowo rat wszystkich kredytów i pożyczek, które niegdyś zaciągnęli. Kredyt oddłużeniowy sprawdzi się również jako rozwiązanie dla osób, które zostały wpisane do różnego rodzaju rejestrów dłużników tj. BIG, BIK, KRD, ERIF, albo w przypadku tych, których dochody zajął komornik(pod warunkiem, że zajęcie nie jest z tytułu nieterminowo spłacanego kredytu bankowego).
Przeczytaj również: Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt oddłużeniowy?
Instytucja finansowa, do której się udamy po kredyt oddłużeniowy, będzie chciała sprawdzić naszą realną sytuację finansową. Tego rodzaju informacje utwierdzą ją w pewności, że będziemy w stanie spłacać w terminie kolejne finansowe zobowiązanie. My składając wniosek o kredyt, będziemy musieli dołączyć do niego zaświadczenie od pracodawcy, albo jakiś inny dokument, który będzie zaświadczał o wysokości naszych dochodów. Oprócz tego będziemy się również musieli zaopatrzyć w dokument potwierdzający, że mamy regularnie opłacane składki ZUS. Na tym nie koniec, bo powinniśmy pamiętać, by zabrać ze sobą listę wszystkich naszych zadłużeń (wraz ze szczegółową rozpiską komu ile jesteśmy winni).
Przeczytaj również: Rodzaje kredytów – formy i rodzaje kredytów bankowych i pozabankowych?
Mocne i słabe strony kredytu oddłużeniowego
Tak samo, jak to ma miejsce w przypadku innych form zobowiązań finansowych, kredyt oddłużeniowy ma mocne i słabe strony. Do jego zalet z pewnością można zaliczyć to, że dzięki niemu następuje połączenie kilku różnych zadłużeń w jedno. Często jego comiesięczne raty do spłaty są niższe, niż to miało miejsce w przypadku naszych wcześniejszych kredytów albo pożyczek. Oprócz tego mocną stroną kredytu oddłużeniowego jest to, że możemy się o niego starać (i go otrzymać) również wtedy, gdy nasza historia kredytowa nie będzie idealna.
Jego słabą stroną są z pewnością wyższe koszty uzyskania. To, iż co miesiąc będziemy spłacać jedna niższą niż dotychczas ratę, wiąże się z tym, że finalnie będziemy mieć jeszcze większy kredyt do spłaty. Innymi słowy, można powiedzieć, że raty będą niższe, ale równocześnie całkowity koszt będzie większy. Nie należy również zapominać, że zaciągnięcie takiego kredytu wiąże się z koniecznością opłacenia kolejnej prowizji. Instytucje finansowe, które udzielają kredytów oddłużeniowych, wymagają często dodatkowych zabezpieczeń od swoich kredytobiorców. Oczywiście można również otrzymać taki kredyt bez dodatkowego zabezpieczenia, ale w tym wypadku jego wysokość nie będzie ograniczona.
Przeczytaj również: Czym jest kredyt odnawialny?
Czy finalnie opłaca się wziąć kredyt oddłużeniowy?
Taką decyzję każdy potencjalny kredytobiorca musi podjąć samodzielnie, bez żadnych nacisków. Zanim podejmie ostateczną decyzję, powinien najpierw dokonać skrupulatnej analizy swojej instytucji finansowej. W tym celu można chociażby rozpisać swój całomiesięczny budżet oraz wszystkie wydatki, z którymi musimy się w trakcie jego trwania liczyć. Później trzeba policzyć, czy po opłaceniu wszystkich rachunków, rat i sum niezbędnych na życie, będziemy jeszcze dysponować wystarczającą sumą na opłacanie kolejnej raty kredytu.
Jeśli uznamy, że stać nas na ten kredyt, to wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zapoznać się z wszystkimi dostępnymi na rynku ofertami. Najlepiej będzie, jeśli dokładnie porównamy wszystkie parametry takiego kredytu, bo może się okazać, że ten, który na pierwszy rzut oka wydawał się tańszy, tak naprawdę jest najdroższy.
Szczególną uwagę powinniśmy w tym wypadku zwrócić na warunki oferty, która zwróciła naszą uwagę. Jeśli któryś z jego punktów jest dla nas niejasny, powinniśmy dążyć do jego zrozumienia. W tym celu może nam pomóc pracownik instytucji, w której chcemy zaciągnąć kredyt, albo prawnik, który specjalizuje się w tego rodzaju bankowych umowach. Najważniejsze, żeby nigdy nie podpisywać czegoś, czego się do końca nie rozumie.
Jeśli znajdziemy spełniającą nasze oczekiwania ofertę kredytu oddłużeniowego, to powinniśmy się również przygotować na to, że będzie nas czekała rozmowa z konsultantem. To z nim będziemy musieli porozmawiać na temat rzeczywistej sytuacji finansowej. Z pewnością warto więc się do tej rozmowy odpowiednio przygotować. Dzięki temu, że wszystkie czynniki będą wzięte pod uwagę przez doradcę maksymalizujemy szansę na pozytywne zakończenie procesu wnioskowania o kredyt oddłużeniowy.
Takie kredyty to najlepsza rada, jaką można dać osobie zasłużonej i powinny być promowane, może wreszcie nasze zadłużone społeczeństwo wyszłoby jakkolwiek na prostą