W przypadku umieszczania środków finansowych na lokatach czy kontach oszczędnościowych powinieneś zainteresować się nie tylko wysokością oferowanego oprocentowania, ale również trybem kapitalizacji odsetek. Dowiedz się, czym jest ta kapitalizacja i z jaką częstotliwością najlepiej by było, gdyby była ona realizowana?
Zobacz również: Poduszka finansowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?
- Kapitalizacja polega na dodaniu do kapitału kredytowego odsetek.
- Kapitalizacja rozumiana jest również jako częstotliwość naliczania odsetek od kapitału.
- Im częstsza kapitalizacja na lokacie czy koncie oszczędnościowym, tym więcej można zarobić.
Spis treści
Czym jest kapitalizacja odsetek?
Przez pojęcie kapitalizacji odsetek trzeba rozumieć proces dodania (dopisania) odsetek, które do końca zadanego okresu wypracował kapitał. Prowadzi ona do tego, że środki powiększają się z okresu na okres, a zyski z podjętej inwestycji są coraz większe.
Możesz również spotkać się z definicją mówiącą, że kapitalizacja jest tym samym co częstotliwość, z jaką instytucja finansowa będzie dopisywała odsetki do kapitału złożonego na przykład na lokacie lub na koncie oszczędnościowym.
Jak realizowana jest kapitalizacja na lokatach?
Lokaty bankowe to bezpieczny sposób pomnażania posiadanych środków finansowych. Jeśli nie chcesz ryzykować utraty choćby części posiadanych pieniędzy, złóż je na depozycie, ale sprawdź, jak jest oprocentowany i jak przebiega kapitalizacja.
Najczęściej jest ona dokonywana na koniec okresu trwania lokaty, czyli po terminie jej zapadalności. Przykładowo depozyt 3-miesięczny będzie miał kapitalizację po 3 miesiącach od chwili jego założenia. Dopiero wówczas bank dopisze odsetki do wpłaconych środków. Najlepiej byłoby jednak, by kapitalizacja odbywała się częściej, np. co miesiąc, co tydzień czy nawet codziennie.
Jak wybrać korzystną ofertę depozytu terminowego?
Kapitalizacja odsetek może być dla Ciebie punktem wyjścia przy rozpatrywaniu różnych ofert lokat terminowych czy kont oszczędnościowych.
Tymczasem większość klientów przy wyborze depozytów bierze pod uwagę wyłącznie ich oprocentowanie. Ostateczne zyski na lokatach zależą jednak nie tylko od stopy oprocentowania, ale i od kapitalizacji odsetek. Im częściej bank będzie dopisywał odsetki do kapitału złożonego na depozycie, tym więcej będziesz mógł zarobić na lokacie.
Wszystko dlatego, że kapitalizacja powoduje powiększanie kwoty bazowej kapitału, jaka brana jest pod uwagę przy kolejnym dopisywaniu odsetek w ramach okresu rozliczeniowego.