Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a prym wiodą oferty instytucji bankowych. Niestety, okazuje się, że każdy może liczyć na finansowe wsparcie ze strony banku. Dowiedz się, kto nie ma szans na uzyskanie decyzji pozytywnej w ramach zaciągania kredytów w banku.
Spis treści
Jak banki weryfikują potencjalnych klientów?
Kolejny raz otrzymałeś decyzję odmowną w odpowiedzi na złożony wniosek o kredyt gotówkowy na dowolny cel albo kredyt celowy? Musisz wiedzieć, że każde takie działanie banku wpływa niekorzystnie na Twoją historię kredytową. Jeśli jedna instytucja bankowa nie jest zainteresowana współpracą z Tobą, najpewniej inne banki również uznają, że jesteś niewiarygodnym klientem. Dlaczego tak się dzieje?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa każdy bank ma obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Współpraca zostanie podjęta z tylko w pełni wiarygodnym i wypłacalnym kredytobiorcą. Jeśli otrzymałeś decyzję negatywną, nie posiadasz wystarczającej zdolności w zakresie regularnej spłaty miesięcznych rat albo analitycy kredytowi uznali, że Twoja negatywna historia kredytowa nie pozwala im uznać Cię za wiarygodnego i uczciwego klienta.
Czynniki brane pod uwagę przy weryfikacji zdolności kredytowej
Każdy bank generuje raport BIK. Właśnie w nim znajdują się informacje o przyszłym kredytobiorcy. Odnotowywane są wszystkie zobowiązania, które w przeszłości spłacał albo aktualnie reguluje potencjalny klient. Dzięki temu analitycy doskonale wiedzą, jakie są Twoje miesięczne koszty stałe. Co więcej, raport BIK pozwala ocenić historię kredytową. Zawarte w nim informacje potwierdzają rzetelność w spłatach rat, wskazują wszelkie opóźnienia w regulowaniu miesięcznych płatności oraz przeterminowane zobowiązania. Dłużnik, który nie spłaca rat zgodnie z ustalonym harmonogramem, nie ma szans na współpracę z bankiem, uznawany jest za niewypłacalnego i niewiarygodnego klienta.
To jednak nie wszystko, ponieważ na zdolność kredytową wpływa znacznie więcej czynników. Pod uwagę brane są kryteria, takie jak:
- wysokość generowanych zarobków,
- koszty stałe, nie tylko z tytułu kredytów, ale również innych zobowiązań, jak alimenty czy opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego,
- zaświadczenie o formie zatrudnienia, które mówi o stabilności pracy zarobkowej.
Pamiętaj, że każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie, a znaczenie mają również potrzeby potencjalnego klienta, w tym całkowita wartość zobowiązania czy liczba miesięcznych rat.