Zobowiązanie kredytowe może zaciągnąć tylko kredytobiorca, który wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Co wchodzi w jej skład i kto ma szansę na finansowe wsparcie z banku? Poznaj szczegóły i sprawdź, czy możesz starać się o dodatkowe środki bez zdolności kredytowej i z negatywną historią kredytową.
Spis treści
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to wskaźnik, który świadczy o wiarygodności i wypłacalności klienta. Jej weryfikacja jest niezbędna, aby instytucje bankowe mogły zminimalizować ryzyko kredytowe. Na zdolność kredytową potencjalnego klienta wpływa:
- generowany dochód,
- forma zatrudnienia,
- wysokość kosztów stałych,
- opóźnienia w płatnościach innych zobowiązań finansowych,
- przeterminowane płatności,
- dodatkowe zabezpieczenie.
Należy przy tym pamiętać, że każdy bank realizuje własną politykę współpracy z klientami i ustanawia swoje warunki w zakresie udzielanych zobowiązań. Wpływ na zdolność kredytową ma przede wszystkim weryfikacja raportu BIK. Jeśli potencjalny klient posiada długi, raczej nie ma szans na kredyt. Ponadto instytucje bankowe podejmują analizę wpływów na konto, znaczenie może mieć również rodzaj zaciąganego zobowiązania, jego wartość, okres spłaty czy cel, dla realizacji którego kredytobiorca chce otrzymać środki.
Czy można wziąć kredyt bez zdolności kredytowej?
Weryfikacja zdolności kredytowej w przypadku banków jest obowiązkowa i wynika z obowiązujących przepisów prawa i wymagań, jakie narzuca Komisja Nadzoru Finansowego. Nie ma możliwości, aby kredyt bankowy otrzymała osoba bez zdolności kredytowej albo z negatywną historią kredytową.
Alternatywa dla kredytów bankowych
Osoby, które nie mogą liczyć na współpracę z bankiem, wciąż mają szanse na uzyskanie finansowego wsparcia. Z powodzeniem mogą zaciągać zobowiązania oferowane przez instytucje pozabankowe. Większość firm pożyczkowych udziela dodatkowe środki tylko na sam dowód, nie weryfikuje raportów BIK, nie żąda zaświadczeń o dochodach ani o zatrudnieniu. Dzięki temu pieniądze mogą uzyskać także dłużnicy czy osoby bezrobotne.
Należy pamiętać, że każda firma pożyczkowa ustala własne warunki współpracy z klientami, dlatego osoby bez zdolności kredytowej powinny najpierw porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert albo skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy finansowego. Ten dobierze zobowiązanie “szyte na miarę” indywidualnych potrzeb, ale też możliwości dogodnej, terminowej spłaty.