Kredyty dla firm są doskonałą formą finansowego wsparcia biznesu i to nie tylko w ramach jego rozwoju, ale również w celu utrzymania się na rynku czy zdobycia przewagi konkurencyjnej. Zobowiązania tego rodzaju najczęściej udaje się zaciągnąć na dowolny cel inwestycyjny, dzięki czemu firmy mają dużą swobodę w wydatkowaniu dodatkowych środków.
Co istotne, chociaż praktycznie każda instytucja bankowa oferuje kredyty firmowe, to niestety nie każde przedsiębiorstwo może z takiego “zastrzyku gotówki” korzystać. Banki realizują własną politykę współpracy ze swoimi klientami, wyznaczają różne warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca. Ponadto każda instytucja bankowa dokładnie weryfikuje zdolność kredytową firmy, jej potrzeby finansowe czy możliwości spłaty. W związku z tym przed wyborem konkretnej propozycji zawsze warto porównać co najmniej kilka ofert, aby firma mogła skorzystać z tej idealnie dopasowanej, wręcz “szytej na miarę”.
Pieniądze na bieżącą działalność firmy
Kredyty firmowe zaciągane są najczęściej w celu uzyskania dodatkowych środków, które służą do utrzymania działalności gospodarczej na rynku. Niestety, w obliczu ogromnej konkurencji praktycznie w każdym sektorze i branży oraz wciąż zmieniających się warunków, jakie muszą spełniać firmy, uwzględniając chociażby obowiązkowe rozliczenia z ZUS i US, jeszcze do niedawna prężnie działające biznesy bardzo często przestają sobie radzić z bieżącymi wydatkami. Okazuje się, że nawet połowa firm działających na rynku polskim korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego w ramach codziennego funkcjonowania i potrzeby terminowo regulowanych należności różnego typu, nie tylko względem urzędów, ale również kontrahentów czy klientów. Utrzymanie pełnej płynności finansowej oraz wypłacalności i wiarygodności firmy jest jednym z priorytetowych filarów prowadzonego biznesu.
Środki niezbędne na rozwój firmy
Firma, która chce prężnie działać w określonej branży, musi się rozwijać. W tym celu niezbędne są dodatkowe środki, które mogą być właściwie inwestowane, biorąc pod uwagę potrzeby działalności, ale również zmieniające się trendy rynkowe bądź pojawiające się innowacje technologiczne. Kredyty firmowe, które są zaciągane w ramach rozwoju działalności gospodarczej, pozwalają realizować nie tylko plany krótkoterminowe, ale także strategie stworzone w celu prowadzenia firmy w długim okresie.
Kredyt firmowy dla nowych biznesów
W najgorszej sytuacji pozostają firmy, które dopiero rozpoczęły swoją biznesową działalność. Nie dość, że nie wygenerowały jeszcze własnych oszczędności, to bardzo często nie mają również historii kredytowej, na podstawie której bank mógłby udzielić im finansowego wsparcia. Znacznie łatwiej jest uzyskać kredyt firmowy przedsiębiorstwom, które zdobyły już ugruntowaną pozycję na rynku, cieszą się renomą oraz wieloletnim doświadczeniem.
Chociaż współpraca z nową firmą wiąże się ze znacznie większym poziomem ryzyka, aniżeli w przypadku firm, które działają już na rynku od lat, to jednak niektóre instytucje bankowe widzą w nich wystarczający potencjał, aby udzielić zobowiązania kredytowego. Chociaż nie wiadomo, czy “raczkująca” działalność będzie przynosić wystarczające dochody, które pozwolą regulować w terminie miesięczne należności, to jednak dla banków wystarczającym zabezpieczeniem mogą być dobra trwałe firmy, jak samochód czy innowacyjne urządzenia. Kredyty firmowe bardzo często udzielane są również na podstawie analizy biznes planu działalności i potencjału, jaki się z nim wiąże. Okazuje się, że nowe firmy również mogą korzystać z kredytów bankowych, zarówno tych celowych, jak i na dowolny cel. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią ofertę instytucji bankowej.
Kredyty firmowe bez BIK – czy to możliwe?
Chociaż każdy bank dokładnie weryfikuje zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów, a priorytetem jest zawsze scoring, czyli ocena kredytowa na podstawie raportu BIK, to jednak udaje się zaciągać kredyty dla firm również tym przedsiębiorstwom, których historia kredytowa nie jest pozytywna.
Wydaje się, że opóźnienia w płatnościach czy przeterminowane należności w zakresie innych zobowiązań całkowicie przekreślają szansę na współpracę firmy z bankiem. Nic bardziej mylnego, ponieważ udaje się otrzymać tzw. trudny kredyt również bez zdolności kredytowej. Ważne, aby firma utrzymywała płynność finansową albo spełniała warunki w zakresie dodatkowych zabezpieczeń zobowiązania, jeśli takie stawia bank. Weź pod uwagę, że każda instytucja bankowa udziela kredyty na własnych zasadach, niektóre z warunków są naprawdę liberalne. Co więcej, firmy, które nie mają szans na współpracę z bankiem, zawsze mogą skorzystać z kredytów firmowych oferowanych przez liczne instytucje pozabankowe.
Generowane dochody prowadzonego biznesu a kredyt dla firm
Banki zawsze analizują zdolność kredytową firm, które ubiegają się o finansowe wsparcie. W ramach weryfikacji wypłacalności dokonują analizy rocznych rozliczeń prowadzonej działalności biznesowej. Co w sytuacji, w której firma w rozliczeniu za ubiegły rok wygenerowała finansową stratę? Z reguły większość banków to kryterium uznaje jako czynnik odrzucający wniosek kredytowy.
Należy jednak mieć na uwadze, że chociaż finansowe fiasko firmy nie jest czynnikiem pozytywnym, to jednak nie przekreśla całkowicie szans na współpracę z bankiem. Niektóre kredyty firmowe udzielane są na podstawie prognoz finansowych na przyszłość. Kolejną możliwością jest kredyt bankowy dla firm z dodatkowym zabezpieczeniem, które obniża ryzyko niewypłacalności biznesowego kredytobiorcy.
Kredyt dla firm przy minimum formalności
Wiadomo na pewno, że na kredyt bankowy czeka się znacznie dłużej, aniżeli na zobowiązanie pozabankowe. Najczęściej wynika to z procedur instytucji bankowych w ramach weryfikacji zdolności kredytowej i licznych dokumentów, jakie firma musi złożyć do analizy wiarygodności i wypłacalności. Zdarza się jednak, że firmy potrzebują finansowego wsparcia “na już” i nie mogą czekać na przedłużające się procesy wydawania decyzji kredytowej. Dobrą opcją jest więc kredyt firmowy bez zaświadczeń, który charakteryzuje się uproszczoną procedurą i to nie tylko w zakresie samego wnioskowania, ale także weryfikacji klienta. Zdarza się, że banki żądają jedynie oświadczenia przyszłego kredytobiorcy w zakresie generowanych przez firmę dochodów albo analizują wpływy na firmowe konto. Samo wnioskowanie o kredyt firmowy przebiega online, co znacznie skraca czas wydania decyzji pozytywnej i przelania potrzebnych środków na rachunek klienta.
Kredyt firmowy celowy czy na dowolny cel?
Ponieważ na rynku usług kredytowych panuje ogromna konkurencja, same banki wręcz walczą o każdego klienta, oferując zobowiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dogodnej spłaty. Dzięki temu firmy mogą wybierać propozycje “szyte na miarę”, które najlepiej sprawdzą się w ramach utrzymania czy rozwoju prowadzonej działalności.
Wśród kredytów firmowych, które cieszą się największą popularnością, wyróżniają się zobowiązania na dowolny cel. Dodatkowe środki firma może wtedy przeznaczyć na różne cele, a banki zupełnie nie ingerują w proces wydatkowania udzielonych pieniędzy.
Kredyty firmowe na dowolny cel mogą zostać przeznaczone zarówno na spłatę zaległych zobowiązań, przeterminowane płatności czy bieżące wydatki w celu utrzymania biznesu na rynku, jak i rozwój przedsiębiorstwa w zakresie inwestowania w pracowników czy innowacyjne urządzenia. Wszystko zależy od potrzeb firmy w czasie aktualnym, a finansowe wsparcie sprawdza się świetnie, aby działalność mogła utrzymać płynność finansową oraz opinię rzetelnej, wiarygodnej i w pełni wypłacalnej firmy.
Dostępne są także kredyty firmowe celowe. W ich przypadku kredytobiorca musi wskazać (najczęściej w formie biznes planu) na co konkretnie chce przeznaczyć otrzymane pieniądze. Cel może być tak naprawdę dowolny, na przykład środki zostaną przeznaczone na szkolenie zatrudnionej kadry, wyposażenie biura czy rozwój samochodowej floty, natomiast bank zawsze rozliczy firmę z jego realizacji.
Jak otrzymać kredyt dla firmy?
Kredyty firmowe, chociaż tak często oferowane przez banki, wcale nie są łatwe do uzyskania. Firmy muszą spełnić szereg warunków, jakie stawiają instytucje bankowe i dokonać licznych formalności. Do tego zmieniająca się sytuacja gospodarcza oraz indywidualna polityka banków nie ułatwia podjęcia decyzji w zakresie wyboru najbardziej atrakcyjnej i opłacalnej oferty. Właśnie dlatego najlepiej jest skorzystać z usług doświadczonych doradców finansowych i przygotować się do wnioskowania o kredyt dla firm. Taki schemat pozwala również uniknąć przykrej niespodzianki w postaci odmowy współpracy.
Doskonałą opcją jest kalkulacja całkowitych kosztów wybranego zobowiązania kredytowego. W tym celu warto skorzystać z dostępnego w sieci kalkulatora kredytowego. Aby wybrać dopasowany do potrzeb firmy kredyt, można także zweryfikować dane opublikowane w aktualnym rankingu kredytów firmowych. To zestawienie, które ujmuje najważniejsze czynniki, które mówią o opłacalności i atrakcyjności różnych zobowiązań kierowanych do działalności gospodarczych.
Właściciel firmy, który chce skorzystać z zewnętrznego wsparcia finansowego ze strony banków, zawsze powinien brać pod uwagę co najmniej kilka istotnych czynników. Wśród nich wyróżnia się:
- całkowite koszty zobowiązania (wskaźnik RRSO),
- czas trwania współpracy z bankiem,
- cel kredytowania,
- termin wypłaty środków,
- maksymalną wartość zobowiązania,
- warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt firmowy.
Kredyty firmowe – rodzaje
Kredyt dla firm musi być “szyty na miarę” indywidualnych potrzeb. Właśnie dlatego właściciel prowadzonej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności powinien najpierw określić konkretne potrzeby, dla jakich niezbędne jest otrzymanie dodatkowych środków. Banki oferują różne rodzaje kredytów firmowych, które udaje się idealnie dopasować do preferencji i możliwości spłaty kredytobiorcy. Wśród kredytów firmowych, które cieszą się największą popularnością wyróżnia się:
- kredyt gotówkowy na dowolny cel,
- kredyt inwestycyjny,
- kredyt obrotowy,
- kredyt “na start”,
- kredyt samochodowy,
- kredyt na ZUS i US,
- kredyt konsolidacyjny.
Zwróć uwagę, że każdy tego typu kredyt dla firm charakteryzuje się zupełnie innymi warunkami i to nie tylko w zakresie finansowania celów, ale również spłaty czy w ogóle weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Doradcy finansowi wyręczają firmy w wyborze i dobierają najkorzystniejszą opcję, aby biznes mógł skorzystać z “zastrzyku” gotówki wedle własnych oczekiwań, a finansowanie mogło realizować zamierzone cele w ramach prowadzonej działalności.
Czy kredyt firmowy zawsze się opłaca?
Nieumiejętny dobór kredytu firmowego może skutkować pogrążeniem firmy w aspekcie finansowym. Pamiętaj, że kredyt dla firm ma być realną pomocą, dzięki której biznes przetrwa na rynku, zachowa płynność finansową, a nawet uzyska przewagę konkurencyjną czy zainwestuje w rozwój prowadzonej działalności. Aby tak jednak było, konieczne jest wybranie dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy zobowiązania. Nie jest to wcale takie proste, ponieważ każdy bank oferuje współpracę na zupełnie innych warunkach, a samych kredytów firmowych jest wiele. Niedoświadczony, potencjalny kredytobiorca może mieć spory problem, aby wybrać najlepszą opcję. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług ekspertów. Doradcy finansowi nie tylko zaoszczędzą czas, ale odciążą również w kwestiach formalnych, a przede wszystkim dobiorą zobowiązanie, które rzeczywiście spełni wszelkie potrzeby firmy. Warto również pamiętać, że kredyt firmowy musi być regularnie spłacany, pod uwagę należy więc brać możliwości finansowe prowadzonego biznesu.
Upadłość konsumencka - zdobądź więcej informacji:
Upadłość konsumencka a brak majątku – co powinieneś wiedzieć?
W pewnym momencie długi mogą stać się niemożliwe do dalszego spłacania. Wtedy wiele osób decyduje się ogłosić bankructwo. W ten sposób można uzyskać umorzenie części
Wniosek o upadłość konsumencką – przykładowy wniosek + wzór
Wpadłeś w poważne problemy finansowe i nie dajesz już sobie rady ze spłatą wszystkich zaległych zobowiązań? Możesz postarać się o unieważnienie części lub całości swojego
Upadłość konsumencka – co to jest? Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Pojęcie upadłości przedsiębiorstwa jest powszechnie znane, każdy słyszał o firmach, które zbankrutowały i zmuszone były ogłosić upadłość. Nie każdy jednak wie, że analogiczny proces można