Kredyt obrotowy to jedno z najlepszych zobowiązań bankowych, dzięki którym firma może nie tylko prężnie się rozwijać i zyskiwać przewagę konkurencyjną, ale w ogóle utrzymać się na rynku. Sprawdź, jakie warunki w ramach kredytu obrotowego stawiają instytucje bankowe, kto może korzystać z takich produktów i dlaczego zewnętrzne wsparcie finansowe dla firm jest opłacalne.
Płynność finansowa firmy jako priorytet prężnej działalności
Utrzymanie działalności gospodarczej i generowanie wystarczających dochodów jest w obecnych czasach naprawdę trudne. Czy wiesz, że ponad połowa firm jest zamykana już w pierwszym roku prowadzenia działalności? Okazuje się, że wciąż wzrastająca konkurencja, warunki rynkowe i coraz większe wymagania potencjalnych klientów przyczyniają się do ogromnych trudności.
Istotą prowadzenia biznesu jest utrzymanie płynności finansowej. W najlepszej sytuacji wystarczające dochody powinny generować również oszczędności, które ta może przeznaczyć na cele inwestycyjne. W dobrej sytuacji są już jednak firmy, którym wystarcza na wszelkie płatności, regulowanie kosztów i inne bieżące wydatki związane z działalnością.
Niestety, coraz częściej zdarza się, że w celu utrzymania stabilnej sytuacji finansowej firmy muszą korzystać z zewnętrznego źródła finansowego wsparcia. Z pomocą przychodzą między innymi banki, które oferują kredyt obrotowy. Ten sprawdza się doskonale nie tylko po to, aby móc rozwijać firmę, ale także w zakresie pomocy w sytuacji finansowych tarapatów. Warto wiedzieć, że na płynność finansową biznesu nie wpływają jedynie dochody. Bardzo często zaburzają ją niespodziewane wydatki czy nieuczciwi kontrahenci, którzy nie wywiązują się z warunków podpisywanych umów, doprowadzając firmę do kryzysu.
Korzyści, na jakie może liczyć firma, dzięki kredytom obrotowym
Kredyt obrotowy udzielany jest w rachunku obrotowym lub kredytowym, a jego istotą jest możliwość utrzymania przez firmę płynności finansowej. Dzięki otrzymanym z tytułu kredytu obrotowego środkom działalność gospodarcza może być dalej prowadzona bez narażania na opóźnienia w płatnościach zobowiązań, takich jak:
- wobec ZUS i US,
- wynagrodzeń dla pracowników,
- płatności faktur i rachunków stałych,
- zobowiązań wobec kontrahentów.
Nic dziwnego, że to właśnie kredyty inwestycyjne cieszą się tak ogromną popularnością. Obok kredytów inwestycyjnych zaciągane są najczęściej. Pozwalają firmie utrzymać płynność finansową, a więc jej pozytywny wizerunek, pełną wiarygodność i wypłacalność. To ważne, biorąc pod uwagę nie tylko kontakty z potencjalnymi partnerami biznesowymi, ale również klientami.
Jak zwalczyć trudną sytuację finansową firmy?
Problemy finansowe firm zależą od różnych czynników. Zmniejszony popyt na dane produkty lub usługi, niekorzystna sytuacja gospodarcza, konkurencja, nieuczciwi kontrahenci, usterka maszyn produkcyjnych, umowy o współpracę podpisane na niekorzystnych warunkach czy zła decyzja w zakresie inwestowania w rozwój firmy, to tylko niektóre z nich. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom, firmy potrzebują zewnętrznego źródła finansowego wsparcia. Okazuje się, że to właśnie banki pomagają im wyjść z opresji, oferując między innymi kredyt obrotowy na atrakcyjnych warunkach.
Dlaczego warto zaciągnąć kredyt obrotowy?
Banki oferują dzisiaj zobowiązania “szyte na miarę” indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty, dlatego firmy mogą korzystać z idealnej formy finansowego wsparcia. Kredyt obrotowy udzielony na dobrych warunkach charakteryzuje się licznymi walorami. Przede wszystkim warto uwzględnić, że:
- Kredyt obrotowy może być zaciągnięty na dużą kwotę,
- kredytobiorca może zdecydować się na zobowiązanie spłacane w długim okresie współpracy z bankiem,
- wypłacane środki udzielane są na dowolny cel, firma może przeznaczyć je wedle indywidualnych potrzeb,
- środki wypłacane są szybko,
- kredyt obrotowy udzielany jest na preferencyjnych warunkach i przy minimum formalności,
- zobowiązanie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.
Wybierz najlepszy kredyt obrotowy
Potencjalny kredytobiorca, który chce zaciągnąć kredyt obrotowy, powinien najpierw skorzystać z dostępnych narzędzi w celu porównania różnych ofert. Ponieważ na rynku usług bankowych panuje ogromna konkurencja, banki muszą wręcz walczyć o każdego klienta, proponując coraz atrakcyjniejsze warunki współpracy.
Przedsiębiorca, który stawia na kredyt obrotowy, powinien skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego. Ekspert przeprowadzi z nim szczegółowy wywiad, pozna sytuację finansową firmy i jej indywidualne potrzeby. Dopiero na tej podstawie dobierze najlepsze zobowiązania i dokona ich kalkulacji kosztowej. Co więcej, doradca finansowy wspiera w wypełnieniu wniosku o kredyt obrotowy, oferuje też pomoc merytoryczną na każdym etapie spłaty zobowiązania.
Firma, która jest zainteresowana kredytem obrotowym, powinna też porównać warunki współpracy z różnymi bankami, wziąć pod uwagę warunki, jakie trzeba spełnić, aby bank wydał decyzję pozytywną. W tym celu świetnie sprawdzi się ranking kredytów obrotowych, zaś kalkulator kredytowy przydaje się do oszacowania ewentualnych kosztów współpracy z instytucją bankową.
Ranking kredytów obrotowych
Ranking kredytów obrotowych to zestawienie, które uwzględnia najważniejsze czynniki, które mają znaczenie w aspekcie atrakcyjności i opłacalności różnych zobowiązań, jakie aktualnie oferują banki. Szczególną uwagę zawsze warto zwrócić na kryteria, takie jak:
- wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach zobowiązania kredytowego,
- warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca,
- warunki dotyczące weryfikacji zdolności kredytowej firmy,
- formalności, jakich wymaga bank,
- maksymalną wartość kredytu obrotowego,
- maksymalny czas współpracy z bankiem.
Co ważne, aby ranking kredytów obrotowych mógł być rzeczywiście pomocny, najlepiej korzystać z obiektywnych i niezależnych narzędzi tego rodzaju. Dobrze sprawdza się ranking aktualny, który jest publikowany przez portale o tematyce kredytowej. Zachodzi duże ryzyko, że zestawienia udostępniane przez banki niestety faworyzują tylko swoje oferty, przez co nie są do końca wiarygodne.
Kalkulator kredytów obrotowych
Kalkulator kredytów obrotowych pozwala oszacować całkowite opłaty, jakie firma poniesie w związku ze współpracą z danym bankiem. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, w tym oprocentowanie, wartość zobowiązania oraz liczbę rat. Pamiętaj jednak, że kalkulator wskazuje jedynie na przybliżone koszty, natomiast te konkretne firma pozna dopiero po weryfikacji przez bank jej potrzeb i zdolności kredytowej oraz przy wydaniu decyzji pozytywnej w ramach możliwej współpracy.
Należy wskazać, że kalkulator kredytowy przydaje się również do oceny zdolności kredytowej firmy. Warto skorzystać z tego narzędzia, aby zminimalizować ryzyko ewentualnej odmowy ze strony banku, która z kolei negatywnie wpływa na historię kredytową firmy i może skutkować brakiem możliwości współpracy z instytucjami bankowymi w przyszłości.
Zdolność kredytowa firmy a kredyt obrotowy
Chociaż każdy bank oferuje zupełnie inne kredyty obrotowe, a propozycje są dopasowane wedle potrzeb i możliwości spłaty takich zobowiązań, to jednak klient musi spełnić konkretne warunki, aby móc uzyskać finansowe wsparcie. Banki nie podejmują współpracy z firmami, które są niewypłacalne, nie mają wystarczającej zdolności kredytowej czy wykazują negatywną historię kredytową. Instytucje bankowe w celu weryfikacji wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy żądają:
- dokumentów świadczących o legalnym funkcjonowaniu działalności gospodarczej,
- rozliczeń rocznych, faktur i rachunków, które wskazują na wartość generowanych dochodów,
- dodatkowych zabezpieczeń, jeśli takich wymaga bank.
Zdolność kredytowa firmy, która ubiega się o kredyt obrotowy, weryfikowana jest na podstawie:
- osiąganych dochodów w porównaniu z kosztami stałymi, jakie ponosi firma,
- raportu BIK, który wskazuje na historię kredytową. Jeśli firma posiada opóźnienia w płatnościach rat innych zobowiązań albo ma przeterminowane należności, raczej nie uzyska kredytu obrotowego,
- analizy wpływów na konto firmy,
- branży, w której działa firma i jej ryzyka w zakresie osiąganych dochodów,
- formy prowadzonej działalności i jej doświadczenia na rynku.
Z kredytów obrotowych mogą skorzystać firmy, które prowadzą swoją działalność od wielu lat i mają już stabilną sytuację na rynku w danej branży, ale takie zobowiązania bardzo często oferowane są także początkującym biznesom. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że nowe firmy bardzo często zaciągają kredyt obrotowy na nieco gorszych warunkach i takie zobowiązania są dla nich droższe albo wymagają dodatkowych zabezpieczeń.
Ile kosztuje kredyt obrotowy?
Firmy popełniają bardzo często podstawowy błąd, ponieważ zaciągając kredyt obrotowy, biorą pod uwagę jedynie oprocentowanie i wysokość miesięcznej raty. To zbyt mało, aby określić opłacalność danego zobowiązania. Konieczne jest branie pod uwagę całkowitych opłat, jakie kredytobiorca poniesie w związku ze współpracą z bankiem w całym okresie spłaty. Uwzględnić należy:
- oprocentowanie, na które składa się stopa procentowa ustalana przez Radę polityki pieniężnej oraz marża banku,
- prowizję, jaką bank pobiera za weryfikację wniosku kredytowego oraz udzielenie zobowiązania,
- ubezpieczenie,
- koszty prowadzenia rachunku do obsługi kredytu,
- ewentualne odsetki karne za zwłokę w spłacie miesięcznych rat.
Kredyt obrotowy – podsumowanie
Firma powinna zaciągać kredyt obrotowy tylko wtedy, kiedy wynika to z jej rzeczywistych potrzeb. Przedsiębiorca jeszcze przed złożeniem wniosku o tego rodzaju finansowe wsparcie, powinien odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jakie cele mają być zrealizowane z uzyskanych środków?
- Czy firmę stać na spłatę miesięcznych rat?
Kredyt obrotowy jest pomocny w sytuacjach kryzysowych, kiedy biznes boryka się z problemami finansowymi, zaś w ramach realizacji celów inwestycyjnych lepiej skorzystać z innego typu zobowiązań bankowych.
Konieczny jest optymalny wybór najlepszej oferty. Na rynku usług kredytowych panuje ogromna konkurencja, dlatego przedsiębiorcy raczej nie mają problemu z dopasowaniem kredytu obrotowego wedle własnych potrzeb. Najlepiej porównać kilka propozycji, a przede wszystkim dokonać ich kalkulacji kosztowej. Zobowiązanie musi być “szyte na miarę”, aby mogło spełnić rzeczywiste oczekiwania firmy.
Przed złożeniem wniosku o kredyt obrotowy firma powinna zweryfikować własną zdolność kredytową oraz skompletować niezbędne dokumenty. Musisz wiedzieć, że urzędowe zaświadczenia, na przykład te o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS nie mogą być starsze niż sprzed miesiąca.
Wsparcie doświadczonego doradcy finansowego
Samodzielny wybór najlepszego kredytu obrotowego dla firmy wcale nie jest taki prosty. Co więcej, podjęcie nietrafionej decyzji może mieć bardzo przykre konsekwencje dla biznesu, a nawet doprowadzić do upadłości firmy. Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który chce skorzystać z finansowego wsparcia, nie zawsze ma czas na weryfikację ofert bankowych albo nie dysponuje wystarczającą wiedzą, aby wybrać optymalne rozwiązanie.
W takich przypadkach z pomocą przychodzą doświadczeni doradcy finansowi, którzy dopasowują kredyt obrotowy wedle potrzeb firmy. Przeprowadzają szczegółowy wywiad, zyskują informacje o sytuacji finansowej firmy, jej wymaganiach i możliwościach spłaty i na tej podstawie prezentują dostępne opcje. Ponadto doradcy realizują kalkulacje kosztowe, aby kredyt obrotowy był jak najbardziej opłacalny. Wspierają też podczas wypełniania wniosku kredytowego i oferują doradztwo na każdym etapie spłaty zobowiązania.
Upadłość konsumencka - zdobądź więcej informacji:
Upadłość konsumencka a brak majątku – co powinieneś wiedzieć?
W pewnym momencie długi mogą stać się niemożliwe do dalszego spłacania. Wtedy wiele osób decyduje się ogłosić bankructwo. W ten sposób można uzyskać umorzenie części
Wniosek o upadłość konsumencką – przykładowy wniosek + wzór
Wpadłeś w poważne problemy finansowe i nie dajesz już sobie rady ze spłatą wszystkich zaległych zobowiązań? Możesz postarać się o unieważnienie części lub całości swojego
Upadłość konsumencka – co to jest? Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Pojęcie upadłości przedsiębiorstwa jest powszechnie znane, każdy słyszał o firmach, które zbankrutowały i zmuszone były ogłosić upadłość. Nie każdy jednak wie, że analogiczny proces można