Przy udzielaniu kredytów i pożyczek kredytodawcy sprawdzają Twoją zdolność. Jeśli jest zbyt niska, możesz zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania, jeśli do umowy pożyczki dołączy osoba trzecia w roli gwaranta. Zobacz, czym jest pożyczka z gwarantem?
Być może zainteresuje Cię również: Żyrant (poręczyciel) – kim jest? Jakie ma prawa i obowiązki?
- Pożyczka z gwarantem jest zobowiązaniem zabezpieczonym przez poręczyciela.
- Gwarant musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię w BIK.
- Pożyczka z gwarantem może mieć korzystniejsze parametry niż pożyczka bez dodatkowego zabezpieczenia.
Spis treści
Na czym polega pożyczka z gwarantem?
Oferta pożyczek z gwarantem kierowana jest głównie do osób, które mają zbyt niską zdolność kredytową, by samodzielnie, na własną rękę, zaciągnąć zobowiązanie. Gwarant zwiększa ich szanse na finansowanie zewnętrzne.
Pożyczki z gwarantem są produktem finansowym, który udzielają zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Gwarant to osoba poręczająca zobowiązanie. Dzięki pożyczkom z gwarantem nawet przy nie najlepszej wiarygodności kredytowej istnieje możliwość uzyskania zobowiązania.
Z drugiej strony pożyczka z gwarantem może mieć wyższą kwotę niż bez takiego zabezpieczenia. Dzięki temu możesz uzyskać więcej pieniędzy od banku lub instytucji.
Kto sprawdzi się w roli gwaranta?
Pożyczki z gwarantem wymagają ustanowienia poręczyciela, a nie każdy może nim zostać. Dla pożyczkodawcy ważne jest, by gwarant potwierdzał możliwość spłaty zobowiązania w ten sposób, że gdyby główny klient go nie uregulował, będzie miał możliwość to zrobić w jego imieniu.
Gwarant, który może być nazywany również poręczycielem czy żyrantem, odpowiada całym swoim majątkiem za brak płatności. Jego zdolność kredytowa jest zatem przedmiotem zainteresowania pożyczkodawców. Poręczycielem może zostać pełnoletnia osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz uzyskuje stałe dochody z akceptowalnych przez bank źródeł. Ona, podobnie jak klient, nie może mieć złej historii kredytowania w BIK, czyli być nierzetelnym dłużnikiem.
Czy warto skorzystać z pożyczki z gwarantem?
Ustanowienie gwaranta dla umowy pożyczkowej powoduje, że bank lub firma ponoszą mniejsze ryzyko. Nawet jeśli Ty sam nie spłacisz zobowiązania w terminie, kredytodawcy będą mogli dochodzić roszczeń od poręczyciela.
Skorzystaj z takiej oferty, jeśli nie możesz zaciągnąć pożyczki w tradycyjnej formie, bez dodatkowych zabezpieczeń spłaty. Zdarza się też nader często, że zobowiązania z gwarantem mają niższe oprocentowanie lub pożyczkodawca rezygnuje w ich przypadku z pobierania prowizji za przystąpienie do zobowiązania.