Przy ubieganiu się o pożyczkę bankową lub pozabankową jednym z podstawowych parametrów, jakie wybierasz jako pożyczkobiorca, jest kwota zobowiązania finansowego. Czy można ją zwiększyć w czasie spłaty?
Zobacz również: Kalkulator chwilówek
- Umowa pożyczki jest zawierana na konkretną kwotę.
- Pożyczki najczęściej nie można powiększyć w trakcie spłaty długu.
- Firmy pożyczkowe mogą stosować różne wytyczne w zakresie możliwości powiększenia kwoty przyznanej, choć jeszcze niewypłaconej pożyczki.
Spis treści
Umowa pożyczki na konkretną kwotę
Wszystkie zasady zawierania zgodnych z prawem umów pożyczkowych zostały wskazane w przepisach Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 720 tejże ustawy przez umowę pożyczki dający środki zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, z kolei biorący zobowiązuje się do zwrotu takiej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Wynika z tego bezpośrednio, że w umowie pożyczki udzielanej przez bank lub firmę pozabankową powinna znaleźć się jej kwota – musi to być bowiem np. określona ilość pieniędzy. Dlatego wnioskujesz jako potencjalny klient o konkretną kwotę pożyczki, jaka w danym momencie jest Ci potrzebna. Nie musisz nikogo informować, na jaki cel zamierzasz wydatkować ewentualnie uzyskane pieniądze.
Może się zdarzyć, że już po udzieleniu pożyczki, w toku jej spłaty, będziesz potrzebować dodatkowych środków. Sprawdź, czy możesz o nie wnioskować w tej samej firmie, powiększając przyznaną kwotę.
Opcja zwiększenia kwoty pożyczki – czy jest dostępna?
Podwyższenie kwoty pożyczki jest usługą, która jest uzależniona od indywidualnej polityki pożyczkodawcy.
Najczęściej jednak kwota pożyczki pozabankowej nie może być podwyższona w momencie, kiedy zobowiązanie nie zostało jeszcze spłacone. Dopiero po jego oddaniu do firmy możesz wnioskować o kolejną pożyczkę, w ramach nowej umowy.
W szczególnych przypadkach firmy pożyczkowe mogą przychylić się do wniosku klienta o to, by podwyższyć kwotę zobowiązania, jeśli środki z przyznanej pożyczki nie zostały mu jeszcze wypłacone na wskazane konto bankowe. Takie prośby są rozpatrywane indywidualnie, dlatego powinieneś sam sprawdzić u swojego pożyczkodawcy, czy zwiększenie kwoty zobowiązania jest możliwe. Jeśli tak, to najczęściej ponownie będziesz musiał złożyć wniosek, a przyznana kwota zostanie Ci doliczona do dotychczasowego salda zadłużenia. Znów zostanie sprawdzona Twoja wiarygodność kredytowa w rejestrach dłużników, ale nie będziesz musiał ponownie weryfikować przy tym swojej tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego.