Krajowy Rejestr Długów BIG wraz z partnerami przeprowadził badanie dotyczące płynności finansowej polskich przedsiębiorców w okresie pandemii. Okazało się, że nawet co druga firma z sektora MŚP ma z tym problemy i prosi kontrahentów o wystawianie faktur z dłuższymi terminami płatności. Czym jest wspominana płynność finansowa?
Sprawdź także: Własna działalność a kredyt gotówkowy – czy mam szansę na kredyt przy DG?
- Płynność finansowa jest zdolnością firmy do regulowania o czasie bieżących zobowiązań.
- Na płynność finansową wpływa stan aktywów, ich źródła i płynność, oraz poziom zobowiązań wraz z długością cyklu operacyjnego.
- Istnieją trzy główne wskaźniki płynności finansowej: płynności bieżącej, szybkiej i natychmiastowej.
Spis treści
Czym jest płynność finansowa?
Przez pojęcie płynności finansowej należy rozumieć zdolność do regulowania bieżących zobowiązań przedsiębiorcy względem kontrahentów, pracowników, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego i innych instytucji.
Jeśli w swojej działalności gospodarczej utrzymujesz wysoką płynność finansową, jesteś wiarygodnym partnerem biznesowym to jednocześnie bez większych problemów powinieneś otrzymać finansowanie zewnętrzne z banku. Kryterium płynności finansowej pozwala na ocenę ogólnej kondycji Twojego przedsiębiorstwa.
Co wpływa na poziom płynności finansowej?
Istnieje wiele czynników, jakie kształtują płynność finansową przedsiębiorstwa. Zalicza się do nich:
- aktywa bieżące w działalności,
- płynność aktywów,
- źródła aktywów,
- długość cyklu operacyjnego,
- udział zobowiązań bieżących w ogólnym zadłużeniu przedsiębiorstwa,
- bieżące zobowiązania,
- stan zobowiązań – które są wymagalne, terminowe, a które są przedawnione.
Każdy z wymienionych czynników może wpływać korzystnie lub niekorzystnie na ogólną płynność finansową w Twojej działalności.
Najważniejsze wskaźniki płynności finansowej
Do monitorowania płynności finansowej przedsiębiorstwa możesz wykorzystać podstawowe wskaźniki:
- Wskaźnik płynności bieżącej – to iloczyn aktywów obrotowych i zobowiązań bieżących, który powinien mieścić się w przedziale od 1,5 do 2,0, a wynik poniżej 1,0 oznacza, że firma traci bieżącą płynność finansową.
- Wskaźnik płynności szybkiej – iloraz aktywów obrotowych, skorygowanych o zapasy, oraz zobowiązań bieżących. Jego wartość powinna być wyższa lub równa 1,0.
- Wskaźnik płynności natychmiastowej – to iloraz środków pieniężnych i zobowiązań bieżących firmy. Powinien mieścić się w przedziale od 0,1 do 0,2. Interpretuje się go jako stopień możliwości firmy do pokrycia krótkoterminowych zobowiązań w trybie natychmiastowym.
Utrata płynności finansowej przez firmę może doprowadzić przedsiębiorcę do tego, że będzie on zmuszony do ogłoszenia bankructwa.