Zepsuta pralka czy lodówka, konieczność naprawy auta przed wyjazdem na wakacje albo zapewnienia środków na leczenie osoby bliskiej – w takich sytuacjach przydają się oszczędności. Jeśli ich nie masz, możesz pożyczyć pieniądze.
Do wyboru masz szereg produktów. W banku możesz otrzymać kredyt gotówkowy dowolnego przeznaczenia, zaś w firmie pozabankowej – pożyczkę. Co powinieneś wybrać?
Sprawdź także: Kredyt gotówkowy na spłatę chwilówek!
- Dwa produkty finansowe – kredyt gotówkowy i pożyczka.
- Kredyt gotówkowy uzyskasz tylko w banku, przy złożonej procedurze kredytowej.
- Pożyczkę gotówkową możesz zaciągnąć od ręki, na dowolne cele.
- Kredyt gotówkowy przeznaczysz na większe potrzeby finansowe, a pożyczka może stanowić doraźne finansowanie bieżących kosztów.
Spis treści
Pojęcie kredytu bankowego i pożyczki
Bardzo często zamiennie wykorzystywane są pojęcia kredytu i pożyczki, podczas gdy są to jednak inne produkty finansowe, pozwalające na uzyskanie pieniędzy na cel dowolny lub ściśle określony. Czym różnią się one od siebie?
Kredyt gotówkowy jest produktem stricte bankowym, co oznacza, że może go oferować wyłącznie instytucja mająca status banku. Podstawą prawną dla takich zobowiązań jest ustawa Prawo bankowe. Art. 69 tejże ustawy stanowi, że przez umowę kredytu bank, który występuje w roli kredytodawcy, zobowiązuje się oddać do dyspozycji klienta – kredytobiorcy, na czas oznaczony w umowie, kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel. Natomiast klient bierze na siebie zobowiązanie do korzystania z zobowiązania na warunkach określonych w umowie, do zwrotu kwoty przyznanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz do uiszczenia prowizji za udzielenie środków.
Pożyczka gotówkowa udzielana jest przez banki, firmy działające w sektorze pozabankowym, a nawet przez osoby fizyczne. To produkt finansowy, który podobnie jak kredyt gotówkowy pozwala pożyczkobiorcy na pozyskanie pożądanej kwoty zobowiązania.
Podstawą prawną udzielania pożyczek jest art. 720 Kodeksu cywilnego. Wskazano w nim, że przez umowę pożyczki dający ją zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a klient zobowiązuje się zwrócić pożyczkodawcy pieniądze lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości w oznaczonym terminie w przyszłości.
Zarówno pożyczka, jak i kredyt bankowy dostarczają więc klientom pieniędzy, które można spożytkować w dowolny sposób. Którą ofertę wybrać?
Kredyt gotówkowy czy pożyczka?
W zależności od tego, w jakiej znajdujesz się sytuacji, musisz rozważyć, co będzie dla Ciebie korzystniejsze – kredyt gotówkowy czy pożyczka?
Pożyczka gotówkowa udzielana może być zarówno w bankach, jak i w firmach pozabankowych. Jeśli najbardziej zależy Ci na czasie uzyskania finansowania zewnętrznego, sięgnij po pożyczkę pozabankową, w przypadku której jesteś w stanie zaciągnąć zobowiązanie nawet w kilkanaście minut od chwili złożenia wniosku. Dodatkowo procedury prowadzące do przyznania pożyczki pozabankowej są bardzo proste. Najczęściej jest udzielana na wniosek klienta, w który wpisać należy dane z dowodu osobistego, takie jak:
- imię i nazwisko,
- adres,
- numer dowodu osobistego,
- numer PESEL.
We wniosku potencjalny pożyczkobiorca oświadcza, jakie jest jego źródło zarobkowania i jak wysokie dochody uzyskuje miesięcznie.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie tożsamości klienta – za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę lub za pomocą aplikacji weryfikacyjnej typu Instantor.
Kredyt gotówkowy będzie natomiast dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz większą kwotę pieniędzy, a przy tym możesz pochwalić się wysoką zdolnością kredytową oraz dobrą historią kredytowania w BIK. Najczęściej kredyty bankowe są też tańsze od pożyczek pozabankowych, choć wyjątkiem od reguły są darmowe pożyczki chwilówki, jakie dostępne są dla nowych klientów u co najmniej kilku pożyczkodawców w Polsce.
Niezależnie od tego, czy zaciągasz kredyt gotówkowy czy pożyczkę, zobowiązujesz się do zwrotu środków finansowych w ratach lub jednorazowo. Jeśli masz problemy finansowe, rozważ konsolidację kredytów gotówkowych i pożyczek, jakie zaciągnąłeś.