Dług w Urzędzie Skarbowym – jak spłacić? Kiedy się przedawnia? Jak umorzyć?

3 czerwca 2020  — Arkadiusz

Dług w Urzędzie SkarbowymGdy w małej czy średniej firmie pojawią się problemy z płynnością finansową, może dojść do zaległości podatkowych. W związku z pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców jest w niezwykle trudnej sytuacji. Tarcza antykryzysowa zagwarantowała m.in. przesunięcie terminów płatności, ale nie każdemu to pomoże. Niespłacone zobowiązania wobec fiskusa są bardzo problematyczne, dlatego warto szybko rozwiązywać takie kłopoty. Co można zrobić w tych okolicznościach? Wyjaśniamy, jakie kroki powinieneś podjąć oraz co musisz wiedzieć, jeśli posiadasz dług w US!

Jak spłacić dług w Urzędzie Skarbowym?

W marcu tego roku wiele przedsiębiorstw musiało zawiesić lub znacznie ograniczyć swoją działalność. Przez brak wpływów większość z nich wpadła w kłopoty finansowe. Są związane m.in. z brakiem możliwości uregulowania składek ZUS czy podatków. Dług w US to duże obciążenie, wiążące się z wieloma konsekwencjami.

Rząd przygotowuje kolejne ustawy w związku z tzw. Tarczą antykryzysową. Dzięki nim m.in. terminy spłaty zostają przesunięte, odsetki unieważnione, a w niektórych przypadkach przedsiębiorcy zostają w ogóle zwolnieni z podatków. Nie każdy jednak kwalifikuje się do uzyskania takiej pomocy. Odroczony dług nie zniknie sam, więc w końcu i tak trzeba będzie go spłacić.

By uzyskać wsparcie finansowe w tej trudnej sytuacji, można udać się do banku po specjalny kredyt pomostowy. Niestety, nie każdy wniosek zostanie przyjęty. Jeśli przedsiębiorca poza kłopotami z US ma w swojej historii kredytowej jeszcze inne niekorzystne zapisy, może zostać odrzucony. Na szczęście kredyt na spłatę długu w Urzędzie Skarbowym można łatwiej dostać w firmach pożyczkowych. Uregulowanie zaległości może przyczynić się do ocalenia przedsiębiorstwa! Warto rozwiązać ten kłopot, by w przyszłości nie musieć się już tym martwić. Niektórzy od razu gubią się w setkach formalności związanych z tarczą antykryzysową. Spłata jest po prostu o wiele prostszym, szybszym i pewniejszym wyjściem.

Przeczytaj również: Dług w ZUSie – jak spłacić?

Kiedy przedawnia się dług w Urzędzie Skarbowym?

Tak jak inne zobowiązania finansowe, dług w US może ulec przedawnieniu. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy może to nastąpić. Zgodnie z prawem, musi minąć 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym trzeba było uregulować należność. Inaczej jest w sytuacjach, w których powstanie obowiązku podatkowego jest związane z niesamodzielnym obliczeniem, ponieważ konstytuuje się na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez ograny skarbowe. Wtedy kluczowy jest moment otrzymania decyzji – od tego momentu dług przedawnia się po upływie nie 5, ale 3 lat.

Oczekiwanie, że w jakiś sposób Urząd Skarbowy zapomni o niespłaconym zobowiązaniu na tak długi czas, to płonne nadzieje. Wystarczy, że organ w jakikolwiek sposób nawiąże kontakt z dłużnikiem w celu wyegzekwowania długu, by bieg przedawnienia został przerwany. Nie ma więc co przedłużać tej trudnej sytuacji – najrozsądniej jest od razu ją rozwiązać, spłacając całą kwotę z pomocą pożyczki.

Jak umorzyć dług w Urzędzie Skarbowym?

Organ podatkowy na wniosek przedsiębiorcy może umorzyć powstałe zaległości, związane z nimi odsetki czy opłaty prolongacyjne. Takie działanie może stanowić tzw. pomoc publiczną. Przysługuje w wyjątkowych okolicznościach, np. w razie:

  • szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
  • zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
  • potrzeby promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego czy też nauki/ oświaty.

Trudna sytuacja finansowa dotychczas nie była uznawana jako przesłanka do tego, by umorzyć dług w US. Zaliczano ją do powszechnego ryzyka gospodarczego. W obliczu pandemii sprawa ta wygląda jednak nieco inaczej. Na pewno warto spróbować złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu, ale nigdy nie ma się gwarancji, że zostanie zaakceptowany. Wtedy najrozsądniej jest po prostu spłacić dług, by jak najszybciej pozbyć się problemu.

Jak rozłożyć dług w Urzędzie Skarbowym na raty?

Urząd Skarbowy w przypadku kłopotów ze spłatą może wydać pozwolenie na rozłożenie zaległości na raty. W ten sposób można w bardziej dogodny sposób spłacać: zapłatę podatku, zapłatę zaległości podatkowej oraz odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

By uzyskać takie wsparcie, należy oczywiście wypełnić i złożyć stosowny wniosek. Jeśli zostanie przyjęty, spisana zostanie specjalna umowa – określi liczbę rat oraz terminy ich spłaty. W tej sytuacji można wynegocjować najbardziej korzystne warunki. Niestety, nawet jeśli podatnik będzie spełniał wymagania, mimo wszystko może nie uzyskać zgody. Zanim otrzyma odpowiedź, organ dokładnie sprawdzi jego przeszłość i obecną sytuację. W chwili, gdy coś będzie wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości, otrzyma odmowę. Wtedy dług w US zachowuje niezmienioną formę.

Dług w US to duży problem. Można przez niego wpaść w poważne problemy, a jego konsekwencje odczuwa się jeszcze przez długi czas. Z tego względu najrozsądniej jest od razu go spłacić, dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu. Weź specjalną pożyczkę, by zapomnieć o problemie!

2 odpowiedzi na “Dług w Urzędzie Skarbowym – jak spłacić? Kiedy się przedawnia? Jak umorzyć?”

  1. Spłaciłam dług wobec ZUS w Częstochowie po uprzedniej umownie z ZUS Dług z 2011 roku 10 czerwca br. Fiskus z Częstochowy przysłał pismo bym wpłacili jakieś odsetki za 2010 i 2011 rok,czy słusznie a okres przedawnienia?0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *