Rynek usług finansowy odpowiada na potrzeby konsumentów, a te stale się zmieniają. Atrakcyjniejsze dla klientów oferty sprawiają, że popyt na usługi finansowe rośnie. Możemy bez trudu wziąć kilka kredytów lub pożyczek jednocześnie. Czasem każdy potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie mamy środków na spłatę.
Każde zobowiązanie obciąża nasz domowy budżet, a kiedy nazbiera się ich kilka, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Niestety nie zdajemy sobie z tego sprawy podczas podpisywania umowy. A czasem już w trakcie trwania zobowiązania coś w naszym życiu chociażby zawodowym zmienia się i pieniędzy na spłatę brakuje. Instytucje finansowe doskonale zdają sobie sprawę, że z tego typu kłopotami boryka się wielu Polaków. Dlatego też przygotowały kilka ciekawych propozycji, które z jednej strony pozwolą pozbyć się balastu w postaci ciążących zobowiązań, a z drugiej nie będą zmuszały do drastycznego zaciskania pasa. Jedną z ciekawszych usług, jakie klienci biorą pod uwagę, jest kredyt oddłużeniowy.
Kredyt oddłużeniowy – najczęściej zadawane pytania
1. Czym jest kredyt oddłużeniowy?
W najprostszym tłumaczeniu można powiedzieć, że kredyt oddłużeniowy jest usługą, produktem finansowym, z jakiego się korzysta, aby spłacić wszystkie zobowiązania finansowe, jakie mieliśmy dotychczas. Podpisujemy umowę na jedno nowe zobowiązanie, które ma pokryć wartości wszystkich pozostałych. Z pieniędzy, jakie zostaną nam przyznane, spłacamy wszystkie kredyty, czy pożyczki, z którymi mamy kłopot, po czym do spłaty nam zostaje jedynie kredyt oddłużeniowy.
Oznacza on jedną ratę zamiast kilku. W wielu przypadkach kredyt oddłużeniowy może być najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć wpadnięcia w poważne długi. Istotne, że harmonogram spłat i wysokość rat, na jakie będzie rozłożone zobowiązanie, ustala się indywidualnie. Dlatego też przed podpisaniem umowy przeanalizujmy dokładnie swój budżet, czy stać nas będzie na proponowaną wysokość miesięcznej rat.
2. Gdzie można starać się o kredyt oddłużeniowy?
Najczęściej gdy bierze się pod uwagę kredyt oddłużeniowy, to sytuacja finansowa jest już zła. Niestety zdarza się, że nazwisko już zdążyło trafić do bazy dłużników. Jeśli liczymy na większy kredyt konsolidacyjny i na współpracę z bankiem, spotka nas rozczarowanie. Jeśli mamy sporo zobowiązań, a do tego część z nich jest zaległych, to szybko odejdziemy z kwitkiem. Aby dostać jakikolwiek kredyt bankowy, trzeba mieć pozytywną historię kredytową i dobrą zdolność kredytową.
W naszej sytuacji pomocą będą służyć firmy z sektora pozabankowego. Z racji tego, że pracują na podstawie mniej rygorystycznych przepisów niż banki, mogą przygotować bardziej elastyczne i dopasowane do klienta oferty. Podczas składania wniosku o kredyt oddłużeniowy, nie musimy spełnić aż tylu formalności.
3. Jakie musimy spełnić warunki, żeby dostać kredyt oddłużeniowy?
Każda firma pożyczkowa działa inaczej, toteż możemy spotkać się z różnymi wymogami. Wspólne dla wszystkich ofert jest to, że konieczne będzie złożenie wniosku o pożyczkę, a następnie przejdziemy weryfikacje. Jednak sama propozycja pożyczki, czy sposób weryfikacji będą różne. W niektórych firmach będziemy musieli pokazać zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z konta, na którym widać regularność wpływów. W wielu instytucjach sprawdzi się nasze nazwisko w bazach dłużników, więc jeśli mamy świadomość, że nasze nazwisko w nich widnieje, powinniśmy się skoncentrować na pożyczkach bez BIK. Istotna będzie też lista wierzycieli, a także kwoty, które mają być pokryte i to, jak bardzo są przeterminowane.
4. Czym się różni kredyt oddłużeniowy od konsolidacyjnego?
Znając zasadę działania kredytu oddłużeniowego, można pomyśleć, że jest synonimem kredytu konsolidacyjnego. Ale są to dwa różne produkty finansowe, które oznaczają coś innego. Wspólne dla nich jest to, że bierze się je wtedy, kiedy zaczynamy mieć problemy z płatnością kilku zobowiązań.
O kredyt konsolidacyjny w takiej formie, jak brzmi jego podstawowa definicja, możemy starać się tylko w banku. Z kolei kredyt oddłużeniowy jest produktem finansowym, jakiego nie znajdziemy w ofercie banków. To coś, co proponują jedynie firmy pożyczkowe. Kredyt konsolidacyjny można dostać tylko przy pozytywnej historii kredytowej, natomiast o kredyt oddłużeniowy można się starać również przy negatywnej historii. Warto mieć na uwadze, że kredyt oddłużeniowy można następnie przenieść do banku, który wówczas zaproponuje lepsze warunki cenowe.
5. Na co możemy wziąć kredyt oddłużeniowy?
Każdy z nas może mieć różnego typu zobowiązania. Gdybyśmy się starali o kredyt bankowy, musielibyśmy dokładnie wykazać, na co mają być przeznaczone pieniądze. W firmie pożyczkowej wygląda to inaczej. Dobra wiadomość jest taka, że kiedy zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu oddłużeniowego, to może on być na poczet każdego zobowiązania. Chwilówki, kredyty, pożyczki, to wszystko można spłacić za pomocą jednego produktu finansowego. Jest to szczególnie warte uwagi, kiedy mamy już kilka zaległych zobowiązań i przez branie kolejnych chwilówek zaczęliśmy wpadać w spiralę długów. Zdarzają się oferty, z których możemy skorzystać nawet jeśli dotyczą nas zajęcia komornicze.