Banki nie udzielają kredytów każdemu klientowi to oczywiste. By uzyskać wsparcie finansowe należy spełnić określone wymagania. Każdy kandydat, który złożył wniosek kredytowy, jest dokładnie sprawdzany. Jednym z najważniejszych kryteriów oceny jego wiarygodności jest raport Biura Informacji kredytowej. Wyjaśniamy czym jest jeden z jego najistotniejszych elementów, czyli scoring BIK! Dowiedz się czym dokładnie jest scoring BIK i w jaki sposób się go oblicza!
Scoring BIK – co to jest?
Przed pożyczeniem pieniędzy banki oraz inne instytucje muszą ocenić potencjalne ryzyko takiej usługi. W tym celu zgłębiają historię kredytową danego klienta. Cały proces usprawnia specjalna ocena punktowa.
Scoring BIK to inaczej ocena punktowa klienta (ang.
score = punkt/wynik), określająca wiarygodność kredytową. Do jej obliczenia stosuje się sprawdzoną formułę matematyczną. Profil danej osoby porównuje się z klientami, którzy już otrzymali i spłacili kredyty. Im większa zbieżność z ludźmi terminowo wywiązującymi się ze zobowiązania, tym wyższa ocena.
Scoring BIK
jest wyrażony w skali od 0 do 100 pkt. Wartości mieszące się w określonych przedziałach pozwalają uzyskać następujące oceny: doskonałą, bardzo dobrą, dobrą, umiarkowaną lub niską. Wraz z działaniami danej osoby wartość ta może się zmieniać.
Przeczytaj również:
Alerty BIK – co to jest? Czy warto i jak uruchomić?
Co ma wpływ na wysokość scoringu BIK?
Scoring BIK jest sumą punktów przyznawanych w czterech określonych kategoriach. Każda z nich jest równie ważna, ponieważ pozwala ocenić zachowania danej osoby. Na tej postawie można uznać, czy jest ona godna zaufania, jeśli chodzi o pożyczkę finansową. Jakie kryteria są brane pod uwagę?
Pierwszym zagadnieniem jest Terminowość. Banki oraz inne instytucje na pewno interesuje to, czy swoje dotychczasowe zobowiązania spłacałeś bez opóźnień. Każda zwłoka działa na niekorzyść i skutkuje mniejszą liczbą punktów. Oczywiście pod uwagę brane jest też to, jak szybko regulowałeś ewentualne zaległości, jak duże były oraz ile ich było. Szybkie naprawianie popełnionych błędów ma wpływ na poprawę oceny.
Drugim kryterium jest Korzystanie. Dotyczy tego, w jakim stopniu wykorzystywane są karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne. Jeśli często zdarza Ci się maksymalnie zużywać środki na karcie kredytowej lub niebezpiecznie zbliżasz się do limitów kredytowych, zostaniesz oceniony jako osoba mniej godna zaufania i otrzymasz niższy scoring BIK.
Trzecie zagadnienie to Wnioskowanie. Jest związane z częstotliwością starania się o kredyt. W systemie zostają zapisane wszystkie Twoje wnioski kredytowe, także te odrzucone. Jeśli wciągu ostatnich 12 miesięcy spotkałeś się z odmową, z pewnością wpłynie to na Twoją niekorzyść. Nawet jeśli niedawno uzyskałeś kredyt i udało Ci się spłacić, duża częstotliwość może sugerować pewną kompulsywność w zachowaniu.
Ostatnim kryterium jest Doświadczenie. Osoby starsze, które miały już w swoim życiu do czynienia z kredytami i poprawnie je obsługiwały, uzyskują większą ocenę. Udowodniły w ten sposób, że są godne zaufania, ponieważ znają już cały przebieg tego procesu. Osoby, które nigdy wcześniej nie brały kredytu są z kolei traktowane jako nieznane, czyli potencjalnie ryzykowne.
Przeczytaj również:
Jak czytać raport BIK?
Jak można sprawdzić swój scoring BIK?
Scoring BIK jest częścią tzw. raportu BIK. Dostęp do niego mają banki oraz inne instytucje finansowe, ale również możesz uzyskać wgląd do tego dokumentu. Da się go sprawdzić na kilka sposobów. Najszybciej można go dostać zamawiając go online, rejestrując się na stronie
www.bik.pl. Niektóre banki umożliwiają także sprawdzenie raportu poprzez bankowość online. Opcja ta jest dostępna np. w PKO BP, Idea Bank czy Inteligo. Bezpłatną wersję papierową można z kolei zamówić na Poczcie Polskiej. Jest to jednak okrojona wersja, nazywana „kopią danych”. Można na nią czekać nawet do 30 dni.
Dostęp do pełnego raportu BIK jest płatny – kosztuje 39 zł. Online można uzyskać go już tego samego dnia. Jest przejrzysty i prosty w interpretacji. Scoring BIK jest przedstawiony w formie graficznej, a także opisowej. Z raportu można dowiedzieć się nie tylko jaką uzyskało się ocenę, ale też jakie czynniki miały wpływ na wynik.
Jak poprawić scoring BIK?
W swoim raporcie z pewnością znajdziesz porady jak poprawić swój scoring BIK. Co najczęściej się zaleca? Największy wpływ ma oczywiście terminowość spłaty. Warto uważać także na częstotliwość składanych wniosków kredytowych. Nie każdy wie, że jedynie wnioski o ten sam rodzaj kredytu (złożone w ciągu 14 dni) są traktowane jako jedno zapytanie.
Tak naprawdę scoring BIK można poprawić jedynie poprzez wzorowe zachowanie jako klient kredytowy. Poza tym nie ma się wpływu ocenę. Oczywiście jeśli w raporcie wykryje się błąd, należy go zgłosić do Biura Informacji Kredytowej. Po upływie 5 lat można też ubiegać się o usunięcie z bazy danych niekorzystnych informacji, np. o uregulowanym kredycie, którego spłata była opóźniona.
Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt, koniecznie sprawdź swój scoring BIK. Dowiedz się, jak wypadniesz w oczach banku. Jeśli Twoja ocena okaże się niekorzystna, w raporcie znajdziesz porady, co robić!