Pracownicy banku dokładnie sprawdzają każdą osobę, która ubiega się o pożyczkę. Przed przekazaniem pieniędzy muszą przecież ocenić ewentualne ryzyko, że dany klient nie będzie w stanie spłacić zadłużenia.
Jednym z najważniejszych kryteriów jest raport opisujący przeszłość oraz zdolności kredytowe. Dowiedz się jakie informacje gromadzi BIK i jak uzyskać do nich wgląd!
Spis treści
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej? Jakie informacje gromadzi BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo założone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Jego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych odnośnie historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Dzięki tej bazie pracownicy placówek udzielających kredytów mogą sprawdzić wiarygodność klienta oraz ocenić ryzyko związane z pożyczeniem mu pieniędzy. Jest wykorzystywana także jako narzędzie ograniczania ryzyka wyłudzeń kredytów i monitorowania zadłużenia.
Jakie informacje gromadzi BIK? W raporcie można znaleźć dane odnośnie wszystkich zaciągniętych kredytów. Są to także szczegóły związane z wszelkimi problemami ze spłatami, stanem zadłużenia, a także innymi kwestiami istotnymi z punktu widzenia banku czy placówki finansującej. Dane te są oczywiście poufne, ale na wniosek i z wyrażoną zgodą klienta można ubiegać się o wgląd do nich.
Przeczytaj również: BIK – co to jest? Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje
Jak sprawdzić swój raport BIK?
Przed złożeniem wniosku kredytowego warto sprawdzić swoją wiarygodność, by móc ocenić swoje szanse. Raport BIK można sprawdzić na dwa sposoby:
- zamawiając go online, na stronie www.bik.pl,
- otrzymując go bezpośrednio do rąk m.in. w placówce Poczty Polskiej, po potwierdzeniu swojej tożsamości.
Jeśli chce się bezpłatnie uzyskać tzw. informację ustawową, na wygenerowanie raportu trzeba poczekać 30 dni. Raport zawiera wówczas jedynie podstawowe dane. Dokument nie będzie zawierał np. kwoty zaległości w obecnych zadłużeniach.
Pełny raport BIK jest płatny i kosztuje ok. 39 zł. Można go otrzymać w ciągu 24 godzin. Zawiera komplet informacji, a także graficzne przedstawienie statusu opóźnień czy szczegółowe dane o spłaconych oraz zaległych długach.
Przeczytaj również: Jak czytać raport BIK?
Ocena punktowa osoby starającej się o kredyt w raporcie BIK
Jedną z najważniejszych informacji zawartych w raporcie jest scoring BIK ,czyli ocena punktowa klienta. Jest to sposób na przedstawienie wiarygodności kredytowej, na podstawie historii oraz porównania z innymi klientami kredytowymi. Im lepszym jest się kandydatem (podobnym do osób spłacających zobowiązania bezproblemowo i w terminie), tym wyższy wynik jest przynawany. Bezpośrednio składają się na niego cztery najważniejsze kwestie:
- terminowość spłaty zobowiązań;
- aktywność kredytowa, czyli przeszłość związana z pożyczkami. Z jednej strony, im więcej pomyślnie, bezproblemowo spłaconych kredytów, tym lepiej. Z drugiej zaś, osoby kompulsywnie, często sięgające po pożyczki mogą budzić podejrzenia. Brak historii wbrew pozorom wcale nie działa na korzyść – trudno ocenić takiego klienta, więc jest potencjalnie mało wiarygodny;
- wykorzystanie limitów kredytowych na karcie lub koncie. Osoby osiągające je zbyt często tracą punkty;
- częstotliwość ubiegania się o kredyty. Jeśli dopiero spłaciło się jeden kredyt lub posiada się inny, wypada się niekorzystniej. Nigdy nie wiadomo, skąd wynikają takie działania i czy nie nadszarpnęły one możliwości do spłaty kolejnego zobowiązania.
Przeczytaj również: Alerty BIK- co to jest? Czy warto i jak je uruchomić?
Czy da się wykreślić z bazy BIK?
Wiele osób zastanawia się, czy jednorazowe kłopoty mogą zaważyć na całym wizerunku i czy da się jakość poprawić swój scoring. Zgodnie z prawem zapisy o kredytach spłacanych z opóźnieniem powyżej 60 dni mogą zostać usunięte, ale dopiero po 5 latach od dnia pełnego uregulowania zadłużenia. Od tej reguły są także wyjątki, które umożliwiają wcześniejsze usunięcie niekorzystnych wpisów. Jeśli zaś odkryjemy błędy w raporcie, należy zgłosić się do biura BIK z prośbą o zmianę danych na prawidłowe. Jest to kolejny argument za tym, by przed ubieganiem się o kredyt sprawdzić swój raport. Poza tymi przypadkami nie ma się żadnego wpływu na informacje gromadzone przez BIK.
BIK gromadzi informacje związane z całą przeszłością kredytową klientów banków oraz innych placówek udzielających pożyczek. Są to kluczowe dane, które musisz znać. Zanim udasz się do banku, porównaj wszystkie dostępne oferty za pomocą Kalkulatora Kredytowego, a także sprawdź swój raport BIK!