Przedawnienie pożyczki – kiedy następuje, czyli kiedy pożyczka ulega przedawnieniu

27 lutego 2020  — Piotr Radzikowski

Warto wiedzieć, że przedawnienie dotyczy nie tylko samych pożyczek, ale również kredytów, rat na zakupione sprzęty albo mandatów. W przypadku pożyczek najważniejsza w tym wypadku kwestia, to rodzaj zawartego z daną instytucją finansową zobowiązania.

Może mieć ono charakter firmowy albo prywatny. To, na jakich zasadach został ustalony typ spłaty pożyczki, także odgrywa zasadnicze znaczenie. W końcu taka pożyczka może być spłacona w całości albo w comiesięcznych ratach.

 

Przedawnienie w przypadku pożyczki prywatnej oraz firmowej

Tego rodzaju kwestia została w sposób szczegółowy opisana w artykule 118 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że: „Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata”.

Istotne, że chwila, od której zaczyna się liczyć przedawnienie danej pożyczki, rozpoczyna się od ustalonej w umowie daty spłaty wszystkich należnych zobowiązań, a nie od dnia, w którym została ona zawarta.

Przeczytaj również: Kto płaci podatek (PPC) od pożyczki?

W jaki sposób można obliczyć datę przedawnienia?

Z obowiązujących obecnie zasad w sposób jednoznaczny wynika, że pożyczka zaczyna być postrzegana jako zobowiązanie naturalne. Czyli takie, które nie wymaga już spłacania od ostatniego dnia w roku, w którym ma upłynąć termin jej przedawnienia. Jest to bardzo proste i czytelne dla wszystkich rozwiązanie – a to dlatego, że nie ma miejsca na żadne domysły albo własne interpretacje. Z pewnością warto jednak pamiętać, że w ten właśnie sposób zostaje wydłużony okres przedawnienia danej pożyczki. Stąd też, jeśli termin uregulowania zobowiązań mija np. 5 stycznia 2021 roku, to pożyczka firmowa ulegnie przedawnieniu dopiero 31 grudnia 2024 roku. Można więc powiedzieć, że te ustawowe trzy lata, ulegają wydłużeniu do niemal czterech.

Jakie są konsekwencje w przypadku przedawnienia pożyczki?

Na podstawie zamieszczonych powyżej informacji można wysnuć błędny wniosek, że po prostu nie opłaca się nam spłacać naszych zobowiązań finansowych. Można pomyśleć, że znacznie lepiej dla nas będzie, gdy poczekamy, aż ulegną one przedawnieniu. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim jest to działanie nieuczciwe i nieetyczne. Oczywiście na tym nie koniec. Musimy bowiem pamiętać, że tryb przedawnienia może zostać przerwany. Jeśli do tego dojdzie, to cały bieg jego ważności będzie liczony na nowo. Tryb przedawnienia zostaje przerwany między innymi w przypadku podjęcia jakichkolwiek działań przed sądem.

Oprócz tego powinniśmy sobie również zdawać sprawę z faktu, że taka firma pożyczkowa, u której nie spłaciliśmy naszych zobowiązań finansowych na czas, będzie mogła o tym fakcie poinformować różne inne finansowe podmioty. Do tego celu może ona wykorzystać bardzo wiele różnych list dłużników jak BIK, ERIF, KRD, KBIG. A my, jeśli się już na którejś z tych list znajdziemy, to z pewnością będziemy mieć problemy z uzyskaniem w przyszłości jakiejś nowej pożyczki albo kredytu.

Przeczytaj również: Zabezpieczenie pożyczki – co to jest i na czym polega?

Przedawnienie odsetek i przedawnienie rat

Od typu spłacanej przez nas pożyczki uzależnione jest to, co konkretnie w danym przypadku ulegnie przedawnieniu. Jeśli nasze zobowiązanie mieliśmy spłacić w całości, to przedawnienie rozpoczyna się od wyznaczonego wcześniej dnia jej spłaty, czyli od daty, która wcześniej została zapisana w danej umowie pożyczkowej. Jeśli zaś ta pożyczka miała charakter ratalny to wówczas każda z jej rat, będzie miała osobną datę przedawnienia. Warto również pamiętać, że odsetki ulegają przedawnieniu razem z pożyczką – w obu przypadkach obowiązuje ten sam termin, czyli ostatni dzień danego roku.

Przedawnienie pożyczki czy ugoda z firmą pożyczkową? Na co warto się zdecydować?

Unikanie regulowania naszych zobowiązań może wiązać się z licznymi niekomfortowymi dla nas sytuacjami. W końcu pożyczkodawca będzie dążył do tego, aby jak najszybciej odzyskać wszystkie pożyczone przez niego środki. Właśnie dlatego będzie on wysyłał do nas listy z wezwaniem do zapłaty. Z pewnością będzie też do nas w tej sprawie dzwonił. Jeśli to nie pomoże, to musimy się liczyć z tym, że ta sprawa nieuregulowanych na czas zobowiązań finansowych ostatecznie trafi do sądu. Warto pamiętać, że wszystkie koszty sądowe spadną na nas. Finalnie może się okazać, że będą one większe niż nasze zobowiązanie względem danej instytucji finansowej.

Oprócz tego grozi nam jeszcze w tym wypadku możliwość bycia wpisanym na jedną z list dłużników. Zamiast więc wikłać się w tego rodzaju niekorzystne dla nas sytuacje, warto spróbować się porozumieć z placówką, która udzieliła nam danej pożyczki. Jeżeli wykażemy się dobrą wolą i szczerą chęcią uregulowania tej trudnej dla obu stron sytuacji, możemy liczyć na odroczenie albo na konsolidację naszego dotychczasowego zadłużenia. Oczywiście ta druga opcja jest możliwa do realizacji tylko w sytuacji, gdy mamy w tym samym czasie do spłaty więcej niż tylko jedno zobowiązanie. 

Jeśli uda nam się porozumieć z pożyczkodawcą, w końcu będziemy mogli spać spokojnie. Już nie będziemy się musieli obawiać, że finalnie i tak zlicytuje nas komornik. Oprócz tego uregulowanie wszystkich zaległych wierzytelności spowoduje, że w przyszłości znów będziemy mogli się starać i otrzymać nowy kredyt albo pożyczkę.

Przeczytaj również: Pożyczki bez dochodu – czy bezrobotny może wziąć pożyczkę?

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłużenie, i ile zapłacisz odsetek!

Jedna odpowiedź do “Przedawnienie pożyczki – kiedy następuje, czyli kiedy pożyczka ulega przedawnieniu”

  1. Ale po co kombinować z przedawnieniami i liczyć, że nikt się nie upomni? Wziąłeś? Spłać. Nie masz pieniędzy? Dogadaj się. Masz za dużo zobowiązań? Skonsoliduj. Wszystko jest lepsze, niż życie na kartonach, bo w każdej chwili komornik może zabrać wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *