Kiedy i po jakim czasie komornik przychodzi do domu?

21 stycznia 2020  — Sebastian

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wizyta komornika w naszym domu to krok ostateczny – wtedy, gdy już wszelkie inne możliwości rozwiązania kwestii naszego zadłużenia się nie sprawdziły. Zanim więc do naszych drzwi zapuka komornik, najpierw powinniśmy się spodziewać wielu innych, znacznie łagodniejszych w swym przebiegu rozwiązań.

Wszystkie one powstały po to, aby osoba (albo instytucja), od której pożyczyliśmy pieniądze, miała do dyspozycji narzędzia, żeby egzekwować należności. W pierwszej kolejności możemy się więc spodziewać, że zamiast komornika do naszych drzwi zapuka raczej sam wierzyciel, który będzie się domagał spłaty zaciągniętej u niego wcześniej pożyczki. Oczywiście może on to również uczynić poprzez wysyłanie listownych ponagleń do zapłaty albo maili. Do tego dochodzą telefony, w których będzie nam przypominał o nieuregulowanych zobowiązaniach.

Przeczytaj również: Ile może zabrać komornik?

Kiedy wierzyciel traci cierpliwość…

Dopiero nasz całkowity brak reakcji na te wszystkie powiadomienia będzie skutkował tym, że naszymi zobowiązaniami finansowymi zajmie się w końcu windykator. Na tym etapie jego postępowania nasz majątek jest jeszcze bezpieczny. Wówczas jego aktywność sprowadza się zazwyczaj do tego, że proponuje rozłożenie całego długu na korzystne dla nas raty. Dopiero, jeśli tego rodzaju polubowna propozycja rozwiązania całej sprawy zawiedzie, to wówczas sprawa trafi w ręce komornika. I wtedy możemy się już zacząć martwić, bo mówiąc potocznie, żarty się skończyły.

Przeczytaj również: Jak wyjść z długów komorniczych?

Ile musimy mieć opóźnienia w spłacie naszych długów, żeby komornik zjawił się w naszym domu?

Cała przedstawiona procedura dochodzenia należności od wierzycieli, poprzez działania podejmowane przez komornika, nie ma ściśle określonych ram czasowych. Kluczowe pod tym względem jest przede wszystkim nasze nastawienie do wierzyciela i do wszystkich kolejno pojawiających się w naszym codziennym życiu organów, które zostały przez niego zobligowane do tego, aby odzyskać pieniądze. Jeśli będziemy w stanie dogadać się z nim na tym początkowym etapie całego postępowania, to do egzekucji komorniczej może nie dojść w ogóle. Trzeba zadeklarować chęć spłaty swoich długów i rzeczywiście w sposób regularny zacząć je spłacać.

Przeczytaj również: Co może zająć komornik?

Komornik może się zjawić w naszym domu, dopiero gdy zapadnie prawomocny wyrok sądowy o egzekucji naszych długów. Wtedy można się go spodziewać tak naprawdę w każdej chwili. Nawet w odstępie kilku lub kilkunastu dni od dnia, w którym wyrok w tej sprawie został ogłoszony. Na tym etapie niestety nie będzie można liczyć ani na jego wspaniałomyślność, ani na pobłażliwość względem nas i naszej sprawy.

To kiedy do naszych drzwi zapuka komornik to sprawa indywidualna. I każda sprawa może zostać przez niego nieco inaczej potraktowana. Mimo wszystko jednak termin jego pierwszej wizyty można w pewien sposób oszacować. Jeśli ze spłatą swojego długu będziemy zalegać co najmniej 30 dni, to w przypadku tak popularnych obecnie chwilówek, można być pewnym, że nasze zadłużenie zostanie w sposób automatyczny przekazane do firmy windykacyjnej. Wtedy też nasze dane trafią do baz takich jak: BIK, BIG oraz KRD. Tego rodzaju taktyka postępowania ma nas nakłonić do działań mających na celu pozbycia się naszych zadłużeń. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy od tego momentu nie uregulujemy naszych zobowiązań, to możemy się spodziewać, że zostanie w nią zaangażowany komornik. Wtedy wyrok jest ogłaszany bardzo szybko – zazwyczaj już w kilka dni od momentu przekazania mu całej sprawy.

Czy komornik może przyjść tylko do mieszkania, które stanowi naszą własność?

Nie, bo jeśli będzie tego wymagała sytuacja, to zjawi się on także w innych pomieszczeniach, czy też mieszkaniach.

Warto jeszcze dodać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce artykułem 814 kpc., komornik, który odpowiada za wyegzekwowanie naszych długów, może przyjść do naszego mieszkania nawet wtedy, gdy nie będzie nas w domu. Może on więc pod naszą nieobecność zająć różne sprzęty na poczet niespłaconych przez nas zobowiązań oraz długów. Wystarczy, że zjawi się przed jego drzwiami z wierzycielem. Będzie miał prawo do tego, aby skorzystać z usług ślusarza i dostać się do środka. Tak samo może wezwać policję.

W przypadku, gdy komornik już został zaopatrzony w tytuł wykonawczy, to może wejść nawet do takiej nieruchomości, której właściciel nie wyraża na to zgody. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że obowiązują go ściśle określone godziny, a dokładniej może on tego dokonać w dni robocze w godzinach od 6:00 do 22:00. Warto więc pamiętać, że nie może on tego uczynić w te wszystkie dni, które są ustawowo wolne od pracy. Oczywiście i od tej reguły istnieje wyjątek. Jednak takie postępowanie musi mieć stosowne uzasadnienie, które powinno zostać wydane przez odpowiedni sąd okręgowy.

Jeśli dana osoba ma już ukończone 18 lat, to wtedy ona sama odpowiada za wszystkie swoje długi. Jej rodzice nie muszą się wówczas obawiać, że komornik zajmie ich majątek, nawet wówczas, gdy takie dorosłe dziecko będzie razem z nimi mieszkało w jednym domu.

5 odpowiedzi na “Kiedy i po jakim czasie komornik przychodzi do domu?”

  1. W zasadzie od wzięcia pożyczki do przyjścia komornika jest wystarczająco dużo czasu, żeby wypracować porozumienie w sprawie spłaty

    1. Mam problem ze spłata kredytu, pozostaje mi upadłość konsumencka, nie mam kasy po prostu się mi sytuacja spieprzyła . Mam pytanie czy jeśli odbiorę sobie życie to czy moi domownicy będą obciążeni długami moimi.? Nie mam już sił…

  2. Strasznie często się słyszy, że komornik przyszedł i bezpodstawnie zabrał. Wie ktoś ile z tego to fakt, a ile odwracanie kota ogonem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *